Péče o kávovar

Jak asi tušíte, i kávovar potřebuje též svou pravidelnou péči, ať už jde o domácí kávovar nebo profesionální. Každý potřebuje něco jiného a v jiném rozsahu a četnosti. Pokusíme se napsat aspoň takové základy péče o jednotlivé stroje. Několik let jsme automatické kávovary opravovali, takže můžeme říct, že tomu trochu rozumíme 

Plně automatický kávovar

automatický kávovar

Jedná se o přístroj, který má v sobě zabudovaný mlýnek na kávu a kávu vám vyrobí po stisku jediného tlačítka. Součástí takového kávovaru také bývá něco, čemu se říká spařovací jednotka. Je to takové srdce kávovaru, ve kterém se odehrává extrakce samotné kávy. Prvně se dovnitř káva namele a pak se spařuje horkou vodou a následně vytéká již hotová káva do hrníčku.
Jelikož se ve spařovací jednotce odehrává dost špinavé práce, je nutné ji pravidelně čistit. V zásadě až na Jura kávovary je vydělávatelná a doporučujeme nejméně 1x týdně ji vydělat z kávovaru ven a důkladně omýt vodou od veškerých zbytků kávy. Saponát nedoporučujeme, mohl by smýt mazání nebo zanechat pachovou stopu.
1x za měsíc doporučujeme také ze spařovací jednotky vyšroubovat kovové sítko s hromadou malých dírek a důkladně je očistit třeba starým kartáčkem na zuby. Mají jinak tendenci ucpávat se.
Určitě také hlídejte tvrdost vody, kterou do kávovaru lijete. Zavápnění bojleru bývá asi nejčastější poruchou kávovaru a také velice drahou. Pro domácí kávovary doporučujeme konvice Brita.

Pákový kávovar

pákový kávovar

U pákových kávovarů je údržba trochu jiná. Primárně je nutné pečovat o páku (portafilter) a misky v páce, které se zanáší zbytky kávy. Existuje na to speciální chemie, která se používá společně se slepou miskou. Vložíte asi čajovou lžičku chemie do slepé misky, pustíte do hlavy vodu, než se miska natlakuje a zastavíte tok vody. Za dalších 30 vteřin toto zopakujete a to celé tak aspoň 6-10x. Následně vymyjete z misky chemii a ještě ten stejný cyklus uděláte bez chemie, aby se veškeré zbytky chemie dostaly z hlavy ven. Není nutné už čekat 30 vteřin mezi cykly.
Stejně jako u automatických kávovarů pečlivě hlídejte tvrdost vody, čim vyšší, tím rychleji se zavápňuje těleso v bojleru a opravy bývají vždy drahé. U domácích pákových kávovarů doporučujeme používat aspoň konvici Brita, u profesionálních kávovarů jsou pak na místě změkčovače vody.
Odvápňování pákových kávovarů nebývá zrovna jednoduché, takže doporučujeme opravdu dbát na hlídání tvrdosti vody.
Pokud máte kávovar s vestavěnou nádržkou na vodu, tak doporučujeme aspoň 1x za dva týdny ji vyjmout a důkladně zevnitř umýt, dělají se v ní mazlavé nánosy.

Pokud máte jakékoliv dotazy, neváhejte nám napsat na prazirna[zavinac]daliacoffee.cz nebo napište k příspěvku komentář, co nejdříve se vám ozveme.