Výběrová káva není jen tak ledajaké označení. Naopak jde o přesně definovaný termín od Asociace výběrové kávy (Specialty Coffee Association), u nás zastoupena SCA Česká republika. Aby se káva mohla označovat jako výběrová, tak musí mít cuppingové skóre vyšší jak 80 bodů ze 100. Bodování je určeno právě od kávové asociace SCA.
Cuppingové skóre je v podstatě hodnocení chuti kávy včetně zhodnocení počtu fyzických defektů zelené kávy (poškození zrna při zpracování, poškození způsobené hmyzem, plísně a jiné).
Díky tomuto hodnocení, kdy nezávislý profesionál kávu oboduje, máte jistotu, jak kvalitní surovina se k vám opravdu dostala.
U výběrových káv také znáte přesný původ kávy, z jakého státu, regionu a většinou i farmáře či sdružení, ze kterého pochází. Víte, kdy byla káva sklizena a v jaké nadmořské výšce káva rostla a také odrůdu kávovníku. Toto všechno vám dokáže napovědět, jak asi bude káva chutnat nebo co od ní aspoň můžete očekávat.
Protipólem výběrových káv jsou pak kávy komoditní. U těchto jen víte, ze kterého státu káva pochází, ale už nezjistíte o moc více detailů. Jednoduše komoditní káva je jen komodita, je to jako když jdete na zelný trh, kde pouze uvidíte, že rajčata jsou ze Španělska, ale už nic víc. Chuťový profil komoditních káv také není tak bohatý jako u výběrových káv, protože jejich kvalita není tak vysoká jako u výběrových káv.
Výběrová káva z jednoho regionu Kolumbie může chutnat například úplně odlišně od výběrové kávy z jiného kolumbijského regionu. Jedna bude třeba chutnat výrazně po pomerančové kůře a druhá po jasmínu a černém čaji. Chuť káv záleží primárně na odrůdě kávovníku, půdě, kde rostla, a druhu zpracování kávy. Právě tato rozmanitost chutí je to, co milovníci výběrových káv zbožňují.
Pokud o tom chcete vědět více, tak o zpracování káv jsme psali v jiném článku a taktéž o kávovnících máme samostatný článek.