Blog

Ještě levnější doprava díky nové spolupráci s PPL

Čerstvě jsme navázali spolupráci s PPL a díky tomu vám můžeme nabídnout ještě lepší ceny přepravy než dříve.

Balík s doručením až k vám domů za pouhých 89 Kč! Plus je možné si nechat poslat balík do PPL parcel shopu, neboli výdejního místa, za stejnou cenu jako Balíkovna, to je za pouhých 69 Kč. A to už se vyplatí, ne? :)

11 důvodů, proč vyzkoušet bezkofeinovou kávu

Bezkofeinová káva se stává stále populárnější volbou pro milovníky kávy, kteří si chtějí vychutnat šálek kávy, ovšem bez nepříjemných vedlejších účinků kofeinu. Káva bez kofeinu má mnoho prospěšných vlastností, které ji dělají atraktivní volbou pro mnoho lidí. Vybrali jsme pro vás hned jedenáct důvodů, proč byste měli aspoň vyzkoušet bezkofeinovou kávu:

 1. Bezkofeinová káva nezpůsobuje nervozitu a nespavost: Kofein může mít negativní vliv na nervový systém, způsobovat nespavost a nervozitu. Bezkofeinová káva vám umožní vychutnat si šálek kávy, aniž by vás trápily nepříjemné vedlejší účinky kofeinu.

 2. Snížení rizika srdečních onemocnění: Kofein může zvyšovat krevní tlak, zatímco bezkofeinová káva tento efekt samozřejmě nemá. Pravidelná konzumace bezkofeinové kávy může pomoci snížit riziko srdečních onemocnění a dalších kardiovaskulárních problémů.

 3. Méně zažívacích problémů: Kofein může dráždit žaludek a způsobovat u některých lidí zažívací potíže. Bezkofeinová káva je šetrnější k žaludku a může pomoci snížit riziko žaludečních problémů.

 4. Antioxidanty a fytonutrienty: Bezkofeinová káva obsahuje stále mnoho prospěšných látek, jako jsou antioxidanty a fytonutrienty. Tyto látky mohou pomoci chránit tělo před volnými radikály a podporovat celkové zdraví.

 5. Vhodná pro lidi s citlivostí na kofein: Někteří lidé jsou citliví na kofein a mohou zažívat nepříjemné vedlejší účinky, jako je třes, nervozita a bušení srdce. Bezkofeinová káva je tak pro tyto jedince skvělou volbou.

 6. Podpora zdravého spánku: Kofein může mít dlouhodobý vliv na kvalitu spánku, a to i při konzumaci v průběhu dne. Bezkofeinová káva je skvělou volbou pro ty, kteří si chtějí užívat chutnou kávu a zároveň udržet zdravý spánkový režim. Tím pádem se můžete snáze vyhnout nespavosti nebo nekvalitnímu spánku.

 7. Ochrana jater: Některé studie naznačují, že konzumace bezkofeinové kávy může být spojena s nižším rizikem vývoje jaterních onemocnění, jako je cirhóza. Antioxidanty obsažené v bezkofeinové kávě mohou pomoct ochránit játra před poškozením.

 8. Stabilizace hladiny cukru v krvi: Pravidelná konzumace kávy s kofeinem může mít vliv na hladinu cukru v krvi, což může být problematické pro lidi s cukrovkou nebo prediabetem. Bezkofeinová káva může být vhodnou volbou pro ty, kteří chtějí udržet stabilní hladinu cukru v krvi, aniž by museli opustit svou oblíbenou nápojovou rutinu.

 9. Redukce rizika migrén: Kofein může být spouštěčem migrén u některých jedinců. Pokud trpíte migrénami, může vám přechod na bezkofeinovou kávu pomoci snížit frekvenci a intenzitu těchto bolestivých záchvatů.

 10. Vhodná pro dlouhodobou konzumaci: Bezkofeinová káva je vhodná i pro ty, kteří si chtějí užívat kávu po celý den, bez obav o nadměrný příjem kofeinu. To ji činí ideální volbou pro dlouhodobou konzumaci, bez rizika negativních zdravotních účinků spojených s nadměrným kofeinem. Moc rádi si sami občas večer dáme kávu bez kofeinu, když na kávu dostaneme chuť už pozdě odpoledne a nechceme riskovat špatné spaní.

 11. Ochutnejte různé druhy kávy: Přechod na bezkofeinovou kávu vám také umožní objevit nové chutě a rozmanitost kávy. Můžete zkoušet různé druhy kávy z různých regionů světa a objevovat nové chutě a vůně, které vám mohou poskytnout jedinečný zážitek.

Momentálně máme v nabídce pouze Peru Apaylla bez kofeinu, určitě stojí za to vyzkoušet, jde o skvělou čokoládově chutnající kávu bez kofeinu.

Pražírna jede na dovolenou - 12. 8. - 19. 8.
Pražírna dovolená
 
Nastal čas na trochu odpočinku 😊 Vyrážíme s rodinkou na dovolenou a tudíž pražírna bude 12. 8.-19. 8. uzavřená.
 
Objednávky přijaté do čtvrtka 10. 8. včetně ještě zpracujeme a odešleme. Následně budeme odesílat nejdříve 21. 8. nebo 22. 8., dle skladových zásob.
 
Kavárna zůstane otevřená, s vyjímkou soboty 12. 8., kdy bude zavřeno.
Pro úplnost tedy uvádíme otevírací dobu kavárny:
Sobota 12. 8. - zavřeno
Neděle 13. 8. - otevřeno
Úterý 15. 8. - otevřeno
Pátek 18. 8. - otevřeno
Sobota 19. 8. - otevřeno
 
Zásoby zrna můžete tedy případně doplnit v kavárně, do vyprodání zásob 😉
Možnost dobírky přidána na eshop

Po dlouhém váhání jsme byli přesvědčeni na konferenci o e-commerce, že dobírka stále dává smysl a hodně lidí ji preferuje. Nyní už ji najdete také jako platnou možnost platby za objednané zboží. 

Káva pro radost i zdraví: Tajemství výjimečného kouzla kávy!

Žlutý hrnek s kávou

Káva je pro mnoho lidí nejen obyčejný nápoj, ale také srdcová záležitost. Tajemství kouzla kávy spočívá především v tom, že nabízí nejen skvělou chuť, ale také mnoho zdravotních benefitů. Káva dělá dobrou náladu, povzbuzuje tělo a dokonce snižuje riziko vzniku některých onemocnění. Pokud jste milovník kávy, nechte se inspirovat naším článkem a objevte její největší tajemství!

Káva pro radost a zdraví

Káva je nápoj, který se pije již od pradávna a patří mezi oblíbené nápoje po celém světě. Lidé ji často považují za povzbuzení a inspiraci, ale také jako nápoj, který podporuje celkové zdraví. Jedním z hlavních důvodů, proč je káva prospěšná pro zdraví, je její obsah antioxidantů. Antioxidanty jsou látky, které pomáhají chránit tělo před volnými radikály, které mohou způsobovat poškození buněk a tkání a přispívají ke stárnutí organismu. Kromě toho káva obsahuje i další látky, které mohou být prospěšné pro zdraví, jako jsou například polyfenoly, které snižují riziko vzniku některých typů rakoviny.

Proč je káva skvělá pro tělo i duši

Kromě obsahu antioxidantů a dalších prospěšných látek obsahuje káva také kofein, který má povzbuzující účinky na centrální nervový systém. Kofein stimuluje produkci hormonu adrenalinu, což může zlepšit pozornost a soustředění a poskytnout pocit radosti a pohody. Dále káva také podporuje trávení a metabolismus a může pomoci při hubnutí. Některé studie také naznačují, že pravidelná konzumace kávy může snížit riziko vzniku některých onemocnění, jako jsou například cukrovka, Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba a některé druhy rakoviny.

Je však důležité si uvědomit, že přemíra kávy může mít negativní dopad na zdraví, zejména pokud se pije v nadměrném množství. Proto by se měla káva konzumovat s mírou a podle individuálních potřeb každého člověka.

Zkuste nové způsoby přípravy kávy

Pokud jste milovník kávy a hledáte nové způsoby, jak si ji připravit, je tu řada zajímavých alternativ, které stojí za vyzkoušení. Můžete si například vyzkoušet přípravu kávy ve French Pressu, který umožňuje připravení kávy aromatické s plnou chutí. Pokud máte rádi ledovou kávu, můžete vyzkoušet třeba cold brew, kdy se káva louhuje ve studené vodě a vytváří silný a aromatický nápoj s potlačenou aciditou. Případně pokud máte rádi tradiční espresso, pořiďte si kvalitní espresso stroj a připravte si naprosto dokonalou kávu i doma. Rádi vám dáme i prvotní pomoc na jednom z našich kurzů, třeba například na kurzu přípravy espressa nebo kurzu latté art.

Káva jako společník života

Káva je také nápojem, který se často spojuje s přátelskou a rodinnou atmosférou. Mnoho lidí si ráno připravuje kávu a sdílí ji s ostatními lidmi, kteří sdílejí stejnou vášeň pro tento nápoj. Káva také často slouží jako společník při různých kulturních akcích, jako jsou například literární čtení, koncerty nebo výstavy. Káva také podporuje kreativitu a inspiraci, a proto ji mnoho umělců používá jako zdroj nápadů a energie. Který ajťák by také dokázal fungovat bez kávy, že?

Káva je taková malá radost, která nás může provázet celým dnem. Díky svému bohatému obsahu antioxidantů a kofeinu se káva stává nejen chutným nápojem, ale také zdrojem zdraví a energie pro celé tělo. Ať už si ji připravujete tradičním způsobem nebo experimentujete s novými způsoby přípravy, káva vám vždy poskytne neopakovatelný zážitek plný radosti a pohody. Tak pojďte, dělejte si kávu a užijte si skvělý pocit z jejího pití!

Automatické kávovary a espresso

Příprava espressa

Automatický kávovar má teď kdekdo doma. Jak jsou na tom vlastně s kvalitou připravené kávy? Sami jsme asi tři roky automatické kávovary opravovali, takže můžeme říct, že o tom něco víme 

Espresso v pákovém (profesionálním) kávovaru

Pákový kávovar je ten, který má opravdu páku, do které se vkládá tzv. miska a do této misky se většinou v samostatném mlýnku mele káva. Následně se upěchuje pěchovačem (tamperem) a vloží do kávovaru, který pak nechá kávou protékat vodu pod tlakem zhruba 6-9 barů. Obrázek jak to vypadá můžete vidět nahoře.

Je to perfektní způsob přípravy kávy, kdy si s kávou můžete dělat doslova co chcete. Můžete pomocí přípravy ovlivnit aciditu výsledné kávy, můžete ovlivnit sladkost, jde opravdu o skvělý způsob pro profíky a nadšené hobíky.
Zároveň je tedy opravdové a dobře připravené espresso hodně drahým koníčkem, pokud zvažujete, že si budete dělat espresso i doma. Potřebujete totiž hlavně kvalitní mlýnek, který bude mlet konzistentně.

Nicméně my chceme dnes mluvit hlavně o espressu v automatickém kávovaru. Těch rozdílů v přípravě je hodně.

Espresso z automatického kávovaru

Skladba kávovaru

Automatické kávovary se o tvorbu kávy postarají většinou od A až do Z, vy jen doplňujete vodu a zrnka a čistíte ho. Automatické kávovary mají vestavěný mlýnek, který má poměrně malé kónické mlecí kameny, buď ocelové nebo keramické.
Srdcem tohoto kávovaru je takzvaná spařovací jednotka. Většinou každá značka ji má technicky vyřešenou trošku jinak, nicméně princip je stejný.
Spařovací jednotka je místem, kam kávovar namele kávu, následně se tam upěchuje a kávovar pak nechá skrz kávu protékat vodu a zároveň ze spařovací jednotky pak samozřejmě vytéká připravená káva do výpustě a z ní do hrníčku.

Spařovací jednotka DeLonghi
Spařovací jednotka kávovaru De’Longhi

Dalším rozdílem oproti pákovému stroji je mlýnek. U pákových espresso strojů většinou používáme mlýnky s plochými mlecími kameny o průmeru kolem 60 mm a více, kdy už se dá mluvit o poměrně velké konzistenci mletí. Nicméně i v automatických kávovarech nejsou mlýnky úplně špatné.
Co je ovšem rozdílné, tak je hrubost mletí. U automatických kávovarů se káva mele o hodně hruběji. Je to v podstatě nutnost, aby se mlelo hruběji, protože ve spařovací jednotce je takzvaný napěňovací ventil. Jde o malou kuličku na pružině, která stojí v cestě protékající připravené kávě. Pokud by byla káva namleta jemně jako u profesionálního pákového kávovaru, tak by káva spařovací jednotkou vůbec neprotekla.
Kvůli tomu, že káva musí obtéct tuto kuličku, navíc ještě pod tlakem, tak se připravená káva zpění a tok kávy se zpomalí. Tím pádem dostanete cremu neboli pěnu na vaší kávě, ať už pomelete úplně jakoukoliv kávu a jakkoliv starou.
U profesionálních pákových kávovarů žádný takový napěňovač nenajdete. Co ovšem můžete najít u domácích pákových kávovarů, je takzvaná přetlaková miska, která má stejný efekt jako zmíněný napěňovač u automatických kávovarů. Standardní miska v páce v profesionálním kávovaru má stovky malých dírek. U domácích pákových kávovarů má miska také mnoho dírek, ale často přidávají této misce ještě druhou vrstvu, druhé dno, které má mnohem menší počet dírek. Tím pádem opět dochází k protékání už připravené kávy přes tyto dírky pod tlakem a tím pádem se uměle káva zpění.

Přetlaková a nepřetlaková miska
Vlevo dvoustěnná přetlaková miska, vpravo nepřetlaková

Srovnání s pákovým kávovarem

Z povahy věci a stavby automatického kávovaru tedy musíte kávu mlít hruběji, jak bylo napsáno nahoře. Ten samotný fakt má vliv na chuť kávy, kdy nebude tak intenzivní jako z pákového kávovaru, byť domácího.

Na druhou stranu automatický kávovar vám nabízí obrovské pohodlí při přípravě kávy, kterou určitě u pákového kávovaru nedostanete, proto jsou automatické kávovary tak oblíbené. Obecně tedy z automatického kávovaru díky této přípravě dostanete jen určité „gró“ dané kávy, nebudou až tak komplexní jako z pákového kávovaru. Například z klasické brazilské kávy dostanete čokoládově oříškovou chuť, z výběrové Kolumbie například chuť pomeranče, ale bude to chuť taková více řídká. Na druhou stranu takovou řidší chuť hodně lidí preferuje, k tomu přidejte jednoduchý způsob přípravy a máte hned jasno, proč jsou automatické kávovary tak oblíbené.

Vyzkoušejte tedy například jednu z těchto káv, které jsou pro automatický kávovar super, kdy oceníte nízkou aciditu a výrazné tělo.

Brazílie Tres Pontas Jihoamerická směs Dalia espresso směs
Brazílie Tres Pontas Jihoamerická směs Dalia espresso směs
Hario V60 a proč ji máme tak rádi

V60 nalévání

O co jde

Pokud nevíte o co vlastně jde, tak Hario V60 je ručně vyráběná keramická konvička, která se používá k přípravě kávy metodou pour-over neboli překapávané kávy. Touto metodou se káva připravuje postupným naléváním horké vody na namletou kávu. Pomocí této metody máte téměř naprostou kontrolu nad přípravou kávy a získate tak kávu s bohatou chutí a aroma.

Proč vlastně V60?

Číslo 60 indikuje stupně, které svírá venkovní hrana překapávače vůči zemi.

Trochu historie

Hario V60 je dnes jedním z nejoblíbenějších pomůcek pro přípravu překapávané kávy. Historie firmy Hario, která V60 vyvinula, sahá až do roku 1921, kdy byla založena v Japonsku jako výrobce skla a laboratorního vybavení. V průběhu let se firma rozšířila do dalších oblastí, včetně nádobí na kávu a čaj.

Hario začalo s výrobou kávových doplňků v 60. letech 20. století a postupně se stalo jedním z nejvýznamnějších japonských výrobců kávových pomůcek. V roce 2005 společnost představila svůj nejslavnější výrobek – Hario V60, keramickou konvičku pro přípravu kávy metodou pour-over. Tento design byl vyvinut v souladu s japonskou estetikou a filozofií Wabi-sabi, která zdůrazňuje jednoduchost, přirozenost a minimalismus.

Konvička Hario V60 je navržena tak, aby umožňovala snadnou a přesnou přípravu kávy se skvělou chutí a vůní. V porovnání s jinými konvičkami na kávu je V60 více kuželovitá, což umožňuje, aby se voda snadno a rovnoměrně rozprostřela po namleté kávě. V60 se stala velmi populární mezi kávovými nadšenci a profesionály, díky jednoduchosti, kvalitnímu provedení a možnosti dosáhnout konzistentních výsledků.

Existuje už mnoho různých variant Hario V60, včetně keramických, skleněných, kovových a plastových konviček o různých velikostech a barvách. Díky svému inovativnímu designu a kvalitě zpracování zůstává Hario V60 nejoblíbenějším nástrojem pro přípravu kávy metodou pour-over a najdete ji opravdu v mnoha kavárnách a domácnostech.

Jak si připravit skvělou kávu pomocí Hario V60

Krok 1: Namletí kávy

Pro přípravu kávy pomocí Hario V60, a vlastně nejen jí, je důležité použít čerstvě namletou kávu. Mletí je hrubější než na espresso a jemnější než na french press. Jedná se o hrubost podobné kuchyňské soli. My používáme poměr kávy k vodě 1:15, takže pokud si chci připravit 12 g kávy, tak na kávu naliju 180 g vody (12*15=180). Pokud si melete kávu sami, což rozhodně doporučujeme, je dobré si pořídit kvalitní mlýnek na kávu, který vám umožní připravit kávu s požadovanou hrubostí mletí a který ji navíc namele konzistentně. Můžete pro začátek buď sáhnout po Hario mlýnku nebo po lepších Timemore mlýncích, záleží na vašem rozpočtu.

Hario Mini Mill Plus Timemore C3
Hario Mini Mill Plus Timemore C3
 

Krok 2: Příprava filtru a těla V60

Poté, co máte čerstvě mletou kávu, je třeba připravit celou Hario V60. My máme rádi plastovou V60, protože není nutné ji tolik předehřívat a také neabsorbuje tolik tepla jako keramická či nerezová verze.

Nejdříve dejte do konvičky papírový filtr a zalejte ho horkou vodou, aby jsme ho zaprvé navlhčili a aby se zbavil jakýchkoli papírových chutí. Vodu vylejte třeba do dřezu a položte Hario V60 na dekantér dle vaší volby. Zkontrolujte, zda je V60 pevně položená a zda není nijak nákloněná.

Krok 3: Zalévání kávy

Poté, co máte připravenou kávu a Hario V60, můžete začít s přípravou kávy. Použijte váhu, která ideálně měří jak čas, tak váhu. Na internetu se dá taková váha sehnat asi za 300 Kč. Postavte na váhu dekantér s Hario V60, nasypte do ní kávu, spusťte časovač a postupně nalévejte horkou vodu do kávy krouživými pohyby.

Postup, který se nám osvědčil je následující:

 1. Při použití 12-25 gramů namleté kávy zalejeme tuto kávu rovnoměrně 50 g vody. Čekáme 30 vteřin, kdy by voda měla rovnoměrně navlhčit veškerou kávu a kdy se uvolní z namleté kávy oxid uhličitý, který by mohl narušit extrakci.
 2. Pomalým krouživým zaléváním nalejeme dvě třetiny vody na kávu.
  To znamená, pokud jsme použili 30 g kávy, tak při poměru 1:15 bude celkové použité množství vody 450 ml. Dvě třetiny z toho jsou tedy 300 g vody. Na začátku už jsme nalili 50 g vody, takže přilijeme nyní 250 g vody.
  Jakmile voda trochu poklesne a na okrajích filtru bude vidět přichycená namletá káva, tak celou V60 mírně zakroužíme, aby se vodou opláchnula tato káva z okrajů dolů. Nekružte moc dlouho, hrozilo by, že prachové částice sednou na dno filtru a ucpou ho. Čekáme nyní do 1. minuty a 20 vteřin.
 3. Pomalým krouživým zaléváním nalejeme zbytek vody, v našem příkladu by to bylo 150 g vody. Čekáme než voda proteče. V ideálním případě by voda měla protéct mezi 2:30 až 3:00.

Krok 4: Podávání kávy

Po dokončení přípravy kávy odeberte Hario V60 z konvičky a zakružte dekantérem, aby se v něm káva promíchala a všechny chutě spojily. Nyní můžete kávu podávat 

Doporučujeme ovšem počkat s pitím, dokud nebude káva teplá až vlažná. Lidský jazyk není stavěný na vysoké teploty a necítili byste všechny chuťové tóny.

Závěr

Sami jsme vyzkoušeli už hodně různých překapávačů, třeba AeroPress, french press, April pour-over, nicméně z V60 nám jednoduše káva chutná nejvíce pro svou čistou a zároveň výraznou chuť. Proto si nemyslíme, že ji v dohledné době vyměníme za jiný přístroj ať už doma nebo v kavárně. Dobrá práce Hario! 

Pokud chcete vyzkoušet nějakou dobrou kávu na V60, tak můžeme doporučit například jednu z těchto:

 

Costa Rica Solis Cordero Rwanda Nyakizu Kolumbie Luz Marina
Costa Rica Solis Cordero Rwanda Nyakizu Kolumbie Luz Marina
Experimentální zpracování káv – Kolumbie na špici

Experimentální zpracování káv nabralo poměrně hodně rozmach před pár lety, řekněme 2-3 roky nazpět. Jde o zpracování zeleného zrna přímo na farmě nebo ve zpracovatelském závodu.

Proč se dělá?

Každá kávová třešeň se prvně musí nějak zpracovat. Více jsme to tom napsali v článku Metody zpracování kávy a co od nich čekat. Nicméně kromě těch standardních zpracování se používají i další nazvané jako experimentální metody zpracování. Dělají se ze dvou hlavních důvodů:

1, Navýšení ceny prodávané kávy

Pokud se káva zpracuje nějakým dodatečným způsobem nebo novým a jedinečným způsobem, tak většinou její chuť se zlepší, zvýrazní. Tím pádem také při hodnocení dosáhne vyššího skóre a tím pádem logicky může producent požadovat při prodeji vyšší cenu.

2, Vylepšení chuťového profilu kávy

Jak je napsáno nahoře, tak experimentální zpracování se dělá kvůli navýšení ceny, ale s tím ruku v ruce i vylepšení chuti. Někdy producent není úplně spokojený s chutí své kávy, tak může pomocí zpracování posunout její chuť výše. Část své sklizně může například zpracovat standardně a část experimentálně. Navíc se může rozhodnout, že již finální zrno ještě dodatečně fermentuje, není nutné zpracovávat třešně samotné.

Barel s kávou
Barel pro fermentaci zrna

Jaké jsou druhy experimentálního zpracování

Je už poměrně hodně druhů experimentálních zpracování, můžeme vyjmenovat aspoň některé hlavní:

Anaerobní fermentace

Káva se fermentuje po delší časový úsek bez přístupu vzduchu. Odstraněním vzduchu se totiž samotná fermentace velmi zpomalí. Při promytém zpracování se káva fermentuje pouze několik hodin. U anaerobní fermentace se bavíme klidně o 70 až 190 hodinách. Vzduch se z barelů či nádob odstraňuje například jednoduše zapálenou svíčkou, která plave na něčem na hladině a postupně spotřebuje veškerý vzduch.

Karbonická macerace

Jde o proces podobný anaerobní fermentaci, ale s tím rozdílem, že místo odstranění vzduchu se do fermentační nádoby vpustí oxid uhličitý, který je těžší než vzduch a tím pádem vytlačí vzduch nahoru a kávové třešně či zrna budou opět bez přístupu vzduchu a fermentace se tak zpomalí.

Přidání různých kvasinek

Když se zrna zpracovávají, tak se teplem spustí spontánní, ale kontrolovaná, fermentace. Ovšem v této fázi se také mohou rozhodnout, že přidají další kvasinky, třeba mléčné, které samozřejmě zesílí určité tóny v kávě. Většinou podtrhnou ovocité tóny. Případně při anaerobní či karbonické maceraci se mohou samozřejmě také rozhodnout, že přidají dodatečné kvasinky a rozšíří tak chuťový potenciál kávy.

Přidání dalších látek neboli infuze

Podobně jako u kávy KOLUMBIE Maracuyá – Dalia Gold edition se také mohou u fermentace rozhodnout, že do kvasu přidají ne kvasinky, ale jinou cizí látku. Například sušenou marakuju nebo sušené jahody, maliny či hrozny a tím kávě dodají opravdu úplně jiný rozměr. Někdo to možná může považovat za podvod, že se vlastně už nejedná o čistou kávu. Je fakt, že i u KOLUMBIE Maracuyá – Dalia Gold edition se lidé, co ji ochutnali, většinou dělili na dva tábory, na ty, kterým chutnala hrozně moc a ty, kterým nechutnala, že už to bylo “moc”. Ale ono je to vlastně fajn, aspoň se o tom mluví a není to nuda 

Probíhající fermentace kávy
Probíhající fermentace kávy

Kolumbie na špici

Zkoušeli jsme poptat od importérů podobnou bombu, jako byla KOLUMBIE Maracuyá – Dalia Gold edition, ale bylo nám v podstatě jen řečeno, že takové “divoké” kávy dělají jen v Kolumbii. Kávy, které by byly něčím infuzované. Je to hrozná škoda, protože nás takové kávy hrozně baví, i přesto, že jsou samozřejmě velmi drahé už i v nákupu.

Kávové třešně
Kávové třešně

Samozřejmě anaerobní či karbonickou maceraci dělají i v jiných zemích, už před 3 lety jsme ochutnali bombastický anaerobní Honduras. Ne všude je to ale možností, je na to potřeba hodně znalostí a technologie, takže z Afriky moc experimentálně zpracovaných káv neuvidíte, stále je to spíše doména amerických káv a trochu asijských.

Jak tmavost pražení ovlivní chuť kávy

Možná jste na našem eshopu záhlednuli, že některé kávy nabízíme jak na střední (espresso) pražení, tak na světlé (filtr) pražení.

Pojďme si povědět, jaké druhy pražení existují a jaké jsou v nich vlastně rozdíly.

Druhy pražení

Způsoby či tmavost pražení můžeme asi rozdělit na tři, na světlé, střední a tmavé. Ultimátně jde o to, jak dlouze a tedy tmavě je zrníčko kávy pražené. Nejlépe to jde vidět po namletí kávy a srovnání jejich barev. Za světlé pražení můžeme považovat tmavost kávy, která je podobná světle hnědé, zlatavé, barvě, střední pražení jako sytá hnědá barva a tmavé pražení jako velice tmavě hnědá s nádechem do černa, kdy na zrnech ve větším množství vystupují oleje.

Tmavosti pražení
Tmavosti pražení, zdroj: Imperial Coffea

Při pražení kávy dochází k určité speciální události nazvané first crack (FC) neboli první lupnutí. Jde o okamžik, kdy se v zrnu ohřevem a pražením naakumuluje vodní pára, která naráz unikne ze zrna ven a zrno zároveň tímto únikem praskne a vyvolá právě zvuk lupnutí. Jde o velice důležitý okamžik, protože indikuje rychlost a tedy i stupeň pražení. Čím dříve FC nastane a také čím dříve celé pražení po FC ukončíme, tím světleji zrno bude upražené.

Co se týče tmavosti pražení, tak je ještě nutné vzít v potaz tzv. fázi rozvinutí či rozvoje, anglicky development phase. Je uváděna v procentech a jde o délku pražení kávy po FC v poměru k celkové délce pražení. Je totiž velký rozdíl, jestli po FC pražíte kávu jednu minutu nebo tři minuty.

Světlé pražení

My za světlé pražení považujeme kávu, která má FC v rozmezí 7-9 minut. Při pražení na alternativní přípravy, neboli na filtr, má pak development phase kolem 15 % a na espresso kolem 20 %.

Při takovém pražení je v kávě zachován její původ a chuť odrůdy, to kde zrála a jak byla zpracována. Vyniknou ovocné tóny jak na filtr, tak na espresso.

U pražení na filtr si musíme dát pozor na podpražení, to znamená příliš krátká development phase. V tom případě by chuť kávy byla nevýrazná, mohly by být cítit tóny třeba arašídů nebo trávy (zeleného zrna samotného).
U espresso pražení je pro změnu nutné, aby káva byla také pražením dostatečně rozvinutá a měla sladkost, která se objeví díky delší development phase oproti pražení na filtr.

Pokud chcete vyzkoušet nějakou světle praženou kávu, tak tyto jsou určitě dobré volby, ať už na espresso nebo filtr.

Costa Rica Solis Cordero Rwanda Nyakizu Kolumbie Luz Marina
Costa Rica Solis Cordero Rwanda Nyakizu Kolumbie Luz Marina

Střední pražení

Za střední pražení považujeme kávu, která má FC v rozmezí 9-11 minut. Střední pražení používáme pro espresso přípravu, kdy development je opět kolem 20 %. V chuti je silně vyvinutá sladkost a mohou se objevit už i hořčí tóny z pražení. Střední pražení už podle nás není moc vhodné na alternativní přípravy, protože jakmile je FC takto pozdě, tak už jsou ovocné tóny poměrně dost potlačené a jednoduše bychom si tu kávu tolik nevychutnali.

Při středním pražení je káva vzhledově ještě krásně tmavě hnědá a nejsou na zrnkách viditelné prakticky žádné vystupující oleje.

Ze středně pražených káv vám můžeme doporučit některou z těchto, espresso pražení jim rozhodně sluší.

Brazílie Tres Pontas Jihoamerická směs Dalia espresso směs
Brazílie Tres Pontas Jihoamerická směs Dalia espresso směs

Tmavé pražení

Tmavě v naší pražírně vůbec nepražíme. Tyto kávy mívají FC kolem 10-12 minut a development i více než 25 %, jde opravdu o hodně dlouhé pražení, kdy upražená káva má velmi tmavou barvu, až do černa. Často se praží až do druhého cracku, což je další akustický zvuk, další lupnutí zrna, kdy už zrno samotné je hodně tmavé a začínají na povrch vystupovat oleje. První crack bývá kolem 200 °C, druhý kolem 220 °C.

Nemáme rádi toto pražení, protože zrno ztratí drtivou většinu svých aromat a chuť původu a v kávě převládají pouze hořké tóny. Hodně často se na tmavé pražení také používají nekvalitní kávy, protože silným upražením se skryje drtivá většina jak fyzických, tak chuťových defektů. V kávě opravdu zbyde pouze hořkost.

Čím tmavší pražení, tím upražené zrno také rychleji stárne, protože oleje rychleji žluknou.

Pokud byste chtěli ochutnat nějakou tmavě praženou kávu, tak bohužel (bohudík) musíte jít někam ke konkurenci. 

Shrnutí

Nás nejvíce baví pořádně ovocné kávy. Přesně u těchto je naprosto skvělé světlé až střední pražení, kdy si člověk naplno vychutná veškeré nuance a kdy opravdu pozná, odkud daná káva pochází a její zpracování. Pokud jste dříve měli tu čest jen s hořkými kávami, což jsou ty tmavě pražené, tak vám rozhodně doporučujeme vyzkoušet i světlejší pražení. Objevíte naprosto úžasný a rozmanitý svět kávy, který my už tak zbožňujeme!

Metody zpracování kávy a co od nich čekat

Metodou zpracování kávy je myšleno to, jak se kávová třešeň zpracuje po sklizni, než je z ní hotové neupražené zrnko kávy.

Hlavní druhy zpracování kávy

Rozeznáváme tři hlavní druhy zpracování kávy, pojďme si o každé z nich něco povědět, protože to, jak výsledná káva pak v šálku chutná, velice ovlivní. Nejprve je asi důležité vědět, jak vlastně vypadá taková třešeň a co skrývá uvnitř.

Struktura kávového zrna 1 – řez středem zrna
2 – kávové zrno
3 – pergamino (silver skin)
4 – parchment (vnitřní obal zrna)
5 – vrstva pektinu
6 – dužina
7 – venkovní slupka
Kávová třešeň

Metoda promytá

Po sklizení kávových třešní se tyto třešně vezmou do tzv. mokrého mlýnu. Ten obsahuje různé stroje a je možné využít například stroje s válci, které jsou pokryty hroty. Tyto válce naruší venkovní slupku kávové třešně a dužinu a přemisťují se pak do fermentačních nádrží.

Uvnitř těchto nádrží pak probíhá fermentace zhruba 18-24 hodin, aby bylo možné z kávového zrna odstranit zbytky slupky i s dužinou.

Slupka s dužinou se ze zrna odstraní právě promýváním velkým množstvím vody, odkud právě tato metoda dostala své jméno. Po promytí nám zůstane zrno, které je stále ještě uvnitř parchmentu a které má na sobě i pergamino.

Po promytí se zrno musí usušit z výchozí vlhkosti kolem 60 % na 11 – 13 %. Po tomto sušení pak ještě musí zrno být posláno do tzv. suchého mlýnu, kde se z něj mechanicky odstraní parchment a pergamino a dostaneme opravdu jen čisté kávové zrno, které je připraveno k odeslání.

Chuť káv zpracovaných promytou metodou

V zásadě tyto kávy mají velice čistou a nezastřenou chuť. U jiných než promytých zpracování se například fermentace může promítnout do chuti upražené kávy. U promytých káv si tudíž v zásadě ceníme čistoty chuti, která dá vyniknout původu kávy, ze které země pochází, kde káva rostla a také její odrůdu.

Z naší nabídky můžete vyzkoušet například tyto zajímavé promyté kávy:

Rwanda Nyakizu Kolumbie Luz Marina
Rwanda Nyakizu Kolumbie Luz Marina

Metoda naturální neboli suchá

Sušení kávových třešní v Panamě
Sušení kávových třešní v Panamě

Tato metoda se používá hodně v zemích, kde je nedostatek vody, jako například Etiopie nebo některé části Brazílie, nebo cíleně, pokud nechceme kávu zpracovanou promytou metodou.

Po sběru třešní se tyto třešně nijak nezpracovávají, ale rovnou se dají celé sušit buď na betonové plochy nebo na vyvýšené plochy, tzv. africké postele. Je velice nutné kávové třešně pravidelně otáčet, aby se sušily rovnoměrně a hlavně nezačaly hnít či plesnivět.
Je také nutné hlídat počasí, aby třešně nezmokly a zavčasu je případně schovat do sucha.

Sušení kávy také trvá déle, než když se káva zpracuje promytou metodou. Proto v zásadě naturálně zpracované kávy mívají vyšší cenu než promyté kávy.

Chuť káv zpracovaných naturální metodou

Narozdíl od promyté metody se do naturálně zpracovaných káv promítne chuť právě tohoto zpracování. Naturální kávy mívají často ovocnější tóny po bobulích, po dužině samotných kávových třešní, a exotickém ovoci jako je například mango či jahody. Pokud nejsou třešně dostatečně důkladně sledované a prohrabované, tak se mohou do zrna přenést i více fermentované tóny až do alkoholova. Před odesláním je tedy nutné kávu důsledně ochutnat a vytřídit špatné šarže.

Z naší nabídky můžete vyzkoušet například tuto naturální kávu, která bude co nevidět v prodeji (psáno 8. 9. 2023):

Etiopie Birbirsa

Honey (medová) metoda

Jde o metodu, která je něco mezi promytou metodou a naturální. Kávové třešni se opět sloupne slupka a částečně i dužina, ale už se nenechá fermentovat, ale naopak se dá sušit, kde také dochází k fermentaci, ale suché.

Pak rozlišujeme stupně fermentace u této metody a to barvami. Máme white (bílé) honey, yellow (žluté) honey, red (červené) honey, black (černé) honey a další. V zásadě čím tmavší barva, tím to značí delší sušení a tím pádem i fermentace.

Chuť káv zpracovaných naturální metodou

Opět jde o něco mezi mezi promytou a naturální kávou a to podle toho, jak dlouho byla káva fermentována. Čím tmavší barva, tím více ovocitých a fermentovaných tónů můžeme v kávě očekávat.

Z naší nabídky můžete vyzkoušet například tyto zajímavé kávy zpracované honey metodou:

Costa Rica Solis Cordero Brazílie Sao Silvestre
Costa Rica Solis Cordero Brazílie Sao Silvestre

Ostatní a experimentální metody

Káva a kávové třešně se zpracovávají také pomocí dalších metod, které buď chuť kávy „vylepší“ nebo zvýrazní určité tóny.

Jde například o prodloužení fermentace klidně i na 150 hodin a to díky odstranění vzduchu. Jde tedy o tzv. anaerobní zpracování. Tím se proces fermentace zpomalí a zrno má dostatek času natáhnout do sebe aromata z dužiny či dalších dodatečných přidaných látek.

Alternativně se místo odstranění vzduchu do fermentační nádrže přidá oxid uhličitý, který vzduch vytlačí, a v tomto případě se takové zpracování kávy nazývá jako karbonická macerace.

Během fermentace se někdy přidávají různé bakterie či enzymy, například mléčné, a tím se ještě více zvýrazní acidita v kávě.

Eventuelně při experimentálním zpracování kávy se někdy přidají vyloženě cizí chuti jako například sušená marakuja v případě kávy Kolumbie Maracuyá nebo sušené maliny či jahody. To jestli je takové „ochucování“ kávy v pořádku nebo ne je na zvážení každého z nás, rozhodně to kávu posouvá do jiného rozměru.

Z naší nabídky můžete vyzkoušet například tuto experimentálně zpracovanou kávu:

Skořicoví šneci z Kolumbie
Skořicoví šneci z Kolumbie - Dalia Gold edition

 

Jak vidíte, tak zpracování kávy je hodně rozmanité a ovlivní výslednou chuť kávy velice moc. Ostatně to je na tom to krásné. Je to podobné jako s vínem, můžete ho zkoušet rok od roku, zemi od země a vždy bude trošku jiné. Nikdy nuda!

Zdroje:

wikipedia

Cafe Altura