Příprava kávy

Naučte se, jak na latte art: Průvodce pro začátečníky

Víte, jak na latte art? Toto jedinečné kávové umění, při kterém se vytváří na povrchu kávy pomocí jemně našlehané mléčné pěny krásné vzory, dokáže proměnit každý šálek v estetický zážitek. Možná jste už někdy v kavárně obdivovali zdobené cappuccino nebo latté a přemýšleli, zda byste to také zvládli. Máme pro vás dobrou zprávu, s trochou praxe to dokážete i vy! 

Co se v článku dočtete? 

Co je to latte art?

Latte art vzniká tím, že se napěněné mléko nalévá do espressa a při tom se na povrchu kávy vytvářejí různé vzory. Nejčastějšími motivy jsou srdce, roseta (květinový motiv připomínající listy) a tulipán.

Kávové umění dokáže zachytit i složitější detaily, třeba obrázek labutě. 

Latte art se stalo mezi baristy natolik populární, že se nyní po světě pořádá celá řada soutěží, dokonce i mistrovství světa.

Co na latte art potřebujete?

Než začnete s vytvářením latte art, potřebujete několik základních nástrojů a surovin.

  • Kávovar na espresso: Můžete použít automatický kávovar s vestavěným systémem napařování, nebo pákový kávovar.
  • Tamper: Nástroj na utlačení kávy v portafiltru, který zajistí správnou extrakci espressa.
  • Konvička na mléko (milk jug): Speciální konvička s úzkou hubičkou, která vám umožní přesné nalévání.
  • Šálek na nalévání: Nejjednodušší je nalévat do šálků, které mají tvar misky nebo jsou uvnitř zaoblené, na rozdíl od čtvercových nebo válcových.

Také samozřejmě kvalitní kávu a mléko.

Jakou kávu a mléko na latte art použít?

Pro dokonalý latte art jsou klíčové dvě složky — kvalitní espresso a správně našlehané mléko. Čerstvě připravené espresso by mělo mít bohatou cremu, která pomáhá mléčné pěně přilnout k povrchu.

💡Doporučujeme Brazílie Santos, Dalia espresso nebo jahodový jogurt z Kolumbie.

Nejlepší mléko pro latte art je plnotučné díky své bohaté textuře. Ale i rostlinné alternativy lze zvládnout s trochou praxe.

Jaký je postup pro vytvoření latte art?

Nyní je čas pustit se do vykouzlení latte art!

1. Příprava espressa

Začněte přípravou kvalitního espressa, které by mělo být silné a mít hustou vrstvu pěny zvanou crema. Ta tvoří základ pro latte art a umožňuje snadnější vytváření vzorů.

💡Pro dosažení maximální chuť kávy doporučujeme používat mlýnek na espresso, abyste mohli přesně kontrolovat hrubost mletí, což výrazně ovlivní výslednou chuť i konzistenci nápoje.

Pokud kávu připravujete v pákovém kávovaru, pak do čistého portafiltru odměřte přibližně 7 až 8 gramů espressa na každou dávku. Pomocí tamperu rovnoměrně přitlačte na kávovou sedlinu. Vložte portafiltr do kávovaru a zapněte jej. Než přístroj vypnete, dopřejte dvojitému šlehu přibližně 21 až 24 sekund. Na vrcholu šálku by se měla objevit crema.

💡Nejste si jisti, jak na přípravu kávy v kávovaru? Poradíme vám na kurzu přípravy espressa.

2. Napěnění mléka

S trochou cviku byste měli být schopni spustit přípravu espressa a zároveň spařit mléko. Tím zajistíte, že ani espresso, ani napařené mléko nebudou dlouho stát.

Nalijte studené mléko do studené konvičky, ale nepřekračujte polovinu její kapacity. Vložte parní trysku těsně pod povrch mléka a zapněte páru. Cílem je vytvořit jemnou a krémovou pěnu bez velkých bublin. 

Jakmile mléko dosáhne teploty 60 – 70 °C (pokud nemáte teploměr, konvičku byste měli stěží udržet v ruce), vypněte páru. S mlékem pak jemně zakružte v konvičce, aby se pěna rovnoměrně spojila a zbavila se případných bublinek.

3. Nalévání mléka

Tady přichází nejzábavnější, ale i nejnáročnější část, samotné nalévání. Držte šálek s espressem mírně nakloněný, pod úhlem 30° – 45°, a začněte pomalu nalévat mléko do jeho středu. 

Zpočátku nalévejte z větší výšky, aby se mléko smíchalo s kávou. Když je šálek asi z poloviny plný, přibližte konvičku blíže k povrchu a začněte tvořit vzory pomocí jemných pohybů rukou.

💡Příliš rychlé nalévání naruší pěnu, zatímco příliš pomalé způsobí, že pěna zůstane v konvičce.

4. Vytváření základních latte art vzorů

Pro začátek vám bude stačit se naučit následující základní latte art vzory. 

Srdce

Začněte tím, že budete mléko nalévat uprostřed šálku. Jakmile se přiblížíte k povrchu, objeví se bílý kruh. Následně rychlým pohybem protněte kruh směrem dopředu, tím vytvoříte tvar srdce. Pokud chcete detaily doladit, můžete použít párátko a jemně protáhnout střed kruhu, čímž vznikne výraznější srdíčko.

Roseta (list)

Při tvorbě rosety jemně vibrujte rukou, jakmile se blížíte k povrchu kávy. Tím vytvoříte tvar připomínající list. Jakmile je roseta téměř hotová, přetáhněte střed vzoru rychlým pohybem konvičkou, čímž vytvoříte stonek. Menší pohyby vytváří hustější listy, zatímco delší pohyby méně kompaktní vzor.

Tulipán

Tulipán se skládá ze dvou nebo více kruhů. Nejprve nalijte mléko tak, aby vznikl kruh u dna šálku. Až se tento tvar ustálí, přidejte další kruh o něco výše a celý proces zakončete krátkým protáhnutím přes tyto tvary. Vznikne tak elegantní tulipán. Pohyb konvičkou by měl být jemný, aby se jednotlivé vrstvy spojily v harmonický celek.

Pro lepší představu jak postupovat, se podívejte na toto latte art video:

Základní latte art vzory | Zdroj: YouTube.com

Po zvládnutí základních vzorů můžete přejít k pokročilejším motivům, například labutím či vlnovým srdcím.

Tipy pro začínající latte artisty

První pokusy mohou skončit jako rozmazané skvrny, ale nenechte se odradit. Každý profesionální barista začínal stejně. Postupem času si vypěstujete cit pro správnou konzistenci mléka i techniku nalévání.

  1. Sledujte video návody: Existuje mnoho online tutoriálů, které ukazují přesné pohyby ruky a techniky, které mohou být užitečné.
  2. Začněte s jednoduchými vzory: Nejprve se zaměřte na základní srdce nebo tulipán. Jakmile tyto techniky zvládnete, můžete přejít na složitější vzory.
  3. Experimentujte s různými druhy mléka: Různé druhy mléka se chovají jinak, takže si najděte to, které vám nejlépe vyhovuje.
  4. Přihlaste se na kurz latte art: Pokud chcete své dovednosti posunout na další úroveň, může vám pomoci profesionální vedení na kurzu, například od Dalia Coffee.

Cesta k dokonalému srdci či rosetě sice vyžaduje čas, ale s trpělivostí a praxí dosáhnete krásně servírovaného šálku, kterým potěšíte sebe i ostatní. Kávu s latte art si můžete vychutnat i u nás v kavárně Dalia Coffee v Silůvkách na Moravě. Pokud se k nám nedostanete, vychutnejte si v pohodlí domova naši kávu, kterou si objednáte na e-shopu. Těšíme se na vás"

Navštivte latte art kurz Dalia Coffee

Jak správně skladovat kávu? Příručka pro udržení čerstvosti výběrové kávy

Chcete si vychutnat každý šálek své výběrové kávy v plné chuti a s bohatým aroma? Správné skladování je naprostým základem. Káva je citlivá na vnější vlivy, a pokud se neuchovává správně, rychle ztrácí svou jedinečnost. V této příručce se dozvíte, jak správně skladovat kávu, aby zůstala co nejdéle čerstvá a její chuť nebyla ovlivněna.

Pojďme si nejprve ujasnit několik běžných mýtů o skladování kávy. Věříte některým z nich?

Mýtus

Pravda

Kávu byste měli skladovat v lednici nebo v mrazáku.

Lednice nebo mrazák nejsou pro kávu úplně vhodné. Kávová zrna jsou velmi náchylná k absorbování pachů a vlhkosti z okolí, což může zhoršit jejich chuť. Uchovávejte kávu raději na suchém, tmavém místě při pokojové teplotě. Pokud nicméně chcete kávě prodloužit život, tak je možné ji vakuově zabalit a zamrazit. Následně před spotřebou je nutné ji předělat do lednice a až pak ven, aby se předešlo kondenzaci vody na zrnkách.

Předem namletá káva vydrží stejně dlouho jako celá zrna.

Předem namletá káva ztrácí svou chuť rychleji, protože je vystavena většímu množství vzduchu. Doporučujeme mlít kávová zrna těsně před přípravou, abyste si užili maximálně čerstvý šálek.

Káva se nemůže zkazit.

I když káva přímo neplesniví, časem ztrácí svou původní kvalitu, především aroma a chuť. Aby vám co nejdéle vydržela čerstvá, skladujte ji ve vzduchotěsném obalu, mimo světlo, teplo a vlhkost.

Káva se nejlépe skladuje ve skleněné nádobě.

Skleněné nádoby sice vypadají hezky, ale neochrání kávu před světlem. Světlo může degradovat chuť kávy, proto je ideální používat neprůhledné, vzduchotěsné nádoby, které zabrání přístupu vzduchu i světla.

Vakuové balení prodlouží životnost kávy neomezeně.

I když vakuové balení pomáhá prodloužit čerstvost kávy, nemůže zcela zastavit přirozený proces stárnutí. Nejlepší je konzumovat kávu během několika týdnů od pražení, a to i v případě vakuového balení.

 

Máte doma vše pro správné skladování kávy?

Aby vaše kávová zrna zůstala čerstvá a plná chuti, je důležité chránit je před čtyřmi hlavními nepřáteli:

  • vzduchem, 
  • vlhkostí, 
  • teplem,
  • a světlem.

❓Víte, že káva je hygroskopická. To znamená, že absorbuje vodu ze vzduchu. Může také pohlcovat pachy a chutě, které tato voda přenáší. Ani jedno z toho nepřispívá k tomu, abyste si kávu vychutnali tak, jak ji pražírna zamýšlela. Když káva absorbuje vodu, vytěsňuje esenciální oleje v kávě a urychluje její stárnutí.

Pokud jde o skladování kávy, existují některé postupy, které mohou výrazně prodloužit její trvanlivost a zachovat její kvalitu. Jaké to jsou?

  1. Používejte vzduchotěsné nádoby —  Káva by měla být skladována v neprůhledné, vzduchotěsné nádobě. To pomáhá chránit ji před vzduchem, světlem, teplem a vlhkostí. Nádoby, které mohou zhoršit její kvalitu, jsou:
    • skleněné nádoby (s neprůhledným víkem),
    • keramické nádoby,
    • nereaktivní kovové nádoby (se vzduchotěsným uzávěrem).
  2. Skladujte na správném místě —  Umístěte nádobu na kávu na chladném, tmavém a suchém místě. Vyhněte se umístění blízko teplých míst (například trouby) nebo na místech vystavených přímému slunečnímu světlu. Skladujte kávu také dál od koření. 
  3. Nakupujte menší dávky —  Káva začíná ztrácet čerstvost krátce po upražení. Snažte se kupovat menší množství čerstvé kávy, které spotřebujete během několika týdnů, my doporučujeme do 8 týdnů od data pražení.
  4. Mletí těsně před přípravou —  Předem mletá káva rychle ztrácí aroma, protože má větší povrch pro oxidaci. Pro nejlepší chuť melte kávu těsně před přípravou.

Nádoba na skladování kávy

Nádoba na skladování kávy | Zdroj: Tea-direct.co.uk

Skladování podle druhu kávových zrn

Pojďme se podívat na to, jak správně skladovat zrnkovou kávu Arabica a Robusta, a jak se postarat o mletou kávu.

Kávová zrna Arabica

Kávová zrna Arabica obsahují přibližně o 60 % více lipidů a téměř dvojnásobné množství cukru než druhý běžný druh kávových zrn, Robusta. To přispívá k jejich sladkosti a komplexní chuti. Proto pražená kávová zrna Arabica skladujte: 

  • ve vzduchotěsné nádobě,
  • mimo dosah světla, tepla a vlhkosti,
  • spotřebujte do dvou týdnů od upražení.

💡Vychutnejte si lahodnou 100% Arabicu Salvador nebo Brazílii Três Pontas.

Kávová zrna Robusta

Zrnková káva Robusta, známá svým vyšším obsahem kofeinu a silnou, robustní chutí, vyžaduje při skladování:

  • vzduchotěsnou nádobu,
  • chladné a tmavé místo,
  • ochranu před silnými pachy.

💡Zajímá vás proces pražení kávových zrn? V Dalia Coffee jsme si pro vás připravili zážitkové pražení, kde se můžete osobně podívat na celý proces a dozvědět se více o tomto umění.

Mletá káva

Mletá káva je velmi náchylná na oxidaci, která začíná ihned po mletí. Vzduchotěsná nádoba minimalizuje kontakt s kyslíkem, čímž zpomaluje ztrátu aroma a chuti.

Stejně jako u zrn kávy Arabica a Robusta je třeba se při skladování mleté kávy zaměřit především na omezení jejího vystavení působení živlů — vzduchu, vlhkosti, tepla a světla.

Ideální skladování je v nádobách s hermetickým uzávěrem nebo ve speciální vakuové nádobě. Umístěte ji do skříňky nebo zásuvky, mimo přímé sluneční světlo a teplé oblasti.

Mletá káva ztrácí čerstvost rychleji než kávová zrna. Proto kupujte kávu v takovém množství, které jste schopni spotřebovat během dvou až tří týdnů.

💡Chcete precizní a rychlý mlýnek na mletí kávových zrn? Doporučujeme ruční mlýnek Timemore C3 ESP PRO.

V Dalia Coffee balíme výběrovou kávu s maximální péčí a důrazem na čerstvost. Používáme pevné plastové recyklovatelné sáčky, které byly speciálně vyvinuty, aby efektivně chránily kávu před kyslíkem a světlem. Naše sáčky jsou vybavené jednosměrným ventilem, který umožňuje unikání CO₂, přičemž zároveň zabraňuje vstupu vzduchu.

Proč? Čerstvě pražená káva produkuje CO₂ jako přirozený vedlejší produkt pražení. Abychom zajistili co nejdelší čerstvost vaší kávy, je důležité umožnit CO₂ odejít, přičemž se minimalizuje oxidace. Oxidace je urychlována větší plochou, proto mletá káva oxiduje rychleji než celá zrna. Naše balení vám pomůže uchovat vaši kávu v optimální kondici, aby měla plnou chuť a aroma.

💡Chcete se dozvědět více zajímavostí o kávě? Přečtěte si články na našem blogu. Dozvíte se například o: 

Aby vaše výběrová káva zůstala čerstvá a plná aroma, je klíčové dodržovat správné postupy skladování. Používejte vzduchotěsné, neprůhledné nádoby a uchovávejte kávu mimo dosah světla, tepla a vlhkosti. Mletí zrn těsně před přípravou také přispívá k maximálnímu zachování chuti a čerstvosti. 

Tímto způsobem si můžete být jisti, že každý šálek vaší kávy bude plný komplexních chutí a jedinečného zážitku.

V Dalia Coffee se věnujeme pražení a balení kávy s maximální precizností a péčí. Navštivte náš e-shop a objevte kávu, která potěší vaše smysly. 

     
    Jak si vybrat správný druh kávy podle vaší chuti

    Chcete se dozvědět, jak si vybrat kávu, která bude ideální pro vaše chuťové pohárky? Každý z nás má své oblíbené druhy kávy, ale ne každý ví, jak si vybrat tu pravou podle svých chuťových preferencí. Podívejme se společně na to, jak se orientovat ve světě kávy a najít si správný druh, který bude dokonale vyhovovat vaší chuti. Na konci vás čeká kávový průvodce, který vám s výběrem kávy pomůže.

    Víte, jaké faktory ovlivňují chuť vašeho oblíbeného nápoje? 

    1. Druh kávy
    2. Původ kávy
    3. Zpracování
    4. Intenzita pražení
    5. Způsob přípravy

    Jak se při výběru kávy rozhodovat?

    Základní druhy kávy a jejich chuťové profily

    Největší zastoupení na kávovém trhu mají dva druhy — Arabica a Robusta

    Arabica má květinovou, ovocnou a citrusovou chuť s různými stupni a druhy acidity. Naproti tomu Robusta má těžké tělo, výraznou hořkost a zemitou chuť. Vykazuje také nízkou kyselost a někdy oříškovou, jindy hořkou čokoládovou příchuť.

    ❓Víte, že: zrna Robusta jsou obecně levnější než Arabica, protože jejich kávovníky produkují třešně mnohem rychleji a ve větším množství. Odolávají více povětrnostním podmínkám a nejsou tak náchylné na brouky a škůdce, takže jejich růst a pěstování je o něco snazší než u jiných druhů kávových zrn.

    Nemusíte se ale rozhodovat mezi nimi. Smícháním zrn Arabicy a Robusty můžete vytvořit jedinečný chuťový profil, který kombinuje to nejlepší z obou světů. Toto spojení kombinuje jemnou chuť kávových zrn Arabica s výraznou a robustní chutí kávových zrn Robusta a vytváří tak jedinečný a chuťově výrazný zážitek z kávy. 

    💡Směs Arabicy a Robusty je ideální pro ty z vás, kdo máte rádi dobře připravenou kávu se středním tělem a vyváženou kyselostí. Nebo pokud potřebujete silnou dávku kofeinu.

    Kávové směsi

    Kávové směsi se mohou kombinovat podle zeměpisných lokalit nebo kombinací druhů káv. Například kombinace 90 % kávy Arabica a 10 % kávy Robusta.

    Směsi, které se skládají z kávových zrn z několika zeměpisných lokalit, jsou dobře vyvážené a poskytují konzumentům speciální kávy harmonickou chuť, která zasáhne všechny správné tóny. Je důležité říci, že tyto směsi zeměpisných lokalit jsou z jednodruhové kávy. 

    V Dalia Coffee pro vás máme připravené směsi kávových zrn Arabicy. Například: 

    • Dalia Espresso — směs Arabicy z Brazílie a Etiopie, která je díky Brazílii čokoládová a díky Etiopii voňavá.
    • Jihoamerická — 100 % Arabica s původem v Kolumbii a Brazílii, která je čokoládová a grepově hořká.

    Jak ovlivňuje způsob přípravy chuť kávy?

    Teď už víte, že správný výběr kávy pro vás ovlivňuje druh kávy nebo směs, kterou si vyberete. To ale není vše. Na to, jaká bude výsledná chuť kávy, má vliv také způsob zpracování, stupeň pražení a metoda přípravy.

    💡O způsobech zpracování kávy se detailněji dočtete v našem článku Metody zpracování kávy a co od nich čekat.

    Až si budete objednávat svá oblíbená kávová zrna, nezapomeňte zvolit stupeň pražení. Jaký je pro vaše chuťové pohárky a přípravu ten nejlepší? 

    • Světlé pražení — Zvýrazní přirozené vlastnosti vaší kávy. Očekávejte vysokou kyselost a zažijte některou z jedinečných chutí, které v kávě najdete. Stupeň pražení je ideální pro přípravu kávy přes filtr.
    • Střední pražení — Vyváženost kyselosti a tělnatosti. Budete moci ochutnat původní chuť kávy, která bude doplněna plnějším tělem vneseným pražením. Vhodné pro espresso nebo filtrovanou kávu.
    • Tmavé pražení — Většina chutí, které u tmavě pražené kávy pocítíte jsou výrazné a bohaté na čokoládové tóny. Tmavě pražená zrna použijte nejlépe na přípravu espressa.

    💡Při výběru zrnkové kávy vždy dbejte na to, aby byla čerstvě upražená. Praženou kávu byste měli spotřebovat ve stanoveném časovém rozmezí. Většina znalců kávy se shoduje, že kvalitnější káva se získá při přípravě zrnkové kávy 7 až 21 dní po datu pražení.

    Jak je to s různými metodami přípravy kávy a jejím vlivem na chuť? 

    • Překapávaná káva (Chemex, Hario V60) — Překapávaná káva má obvykle lehčí a čistší chuť.
    • French press —  Káva z French pressu je obvykle bohatší a obsahuje více sedliny a olejů než překapávaná káva.
    • Cold Brew — Má obvykle jemnou a bohatou chuť s jemnou sladkostí a nízkou kyselostí. Vyniknou v ní sladké a čokoládové tóny a naopak acidita je hodně potlačena.

    💡O dalších metodách se dozvíte v článku Zjistěte, jak připravit kávu doma: Základní vybavení a metody.

    Alternativní metody přípravy kávy

    Alternativní metody přípravy kávy | Zdroj: Pixabay.com

    Jak původ kávy ovlivňuje chuť?

    Země původu kávy výrazně ovlivňuje její chuťovou jedinečnost. Půda, topografie a klima jsou faktory, které mají zásadní vliv. Například káva ze Střední Ameriky je obecně známá svou mírnější kyselostí, jemnou, lehce oříškovou a mírně ovocnou chutí. Káva z Afriky je o něco jasnější a má květinovější chuť s nádechem lesních plodů. 

    Kávy z Jižní Ameriky (Brazílie, Peru a Kolumbie) se hodně liší podle oblasti. Brazilské kávy převážně obsahují výrazné čokoládové a ořechové chutě, zatímco v Peru a Kolumbii najdete kávy mající střední tělo a kyselost s nádechem švestek nebo citrusů a sladkostí hnědého cukru. Jihovýchod Asie je znám převážně pro kávu zemitou, ořechovou a kořeněnou. Tyto kávy mají bohaté, těžké tělo, hořkou příchuť a hedvábné melasové podtóny. Často zde ale také najdete skvosty s lahodnou ovocnou a čistou chutí.

    Chuť kávy dále velmi ovlivňuje nadmořská výška, ve které byla káva vypěstovaná. Káva z výšky do 1 250 m.n.m. bývá zemitá, s těžším tělem a rafinovanou kyselostí.

    Káva ze středních nadmořských výšek (1250 — 1500 m. n. m.) má o něco více kyselosti a sladkosti se svěžejším pocitem v ústech.

    Vysokohorská káva (pěstovaná ve výšce 1500 —  2200 m. n. m.) je aromatičtější a má komplexnější chuť. Má také výraznou kyselost se sladkou ovocnou dužinou nebo podtóny vinných hroznů.

    Zjistěte, jaká chuť kávy je pro vás ta pravá

    Následující kroky by vám měly pomoci při rozhodování, jaký druh kávy si zvolit. 

    Kofein nebo bez kofeinu?

    1. Chci kofein — Pokud chcete rychlou dávku energie, vyzkoušejte Salvador.
    2. Preferuji bezkofeinovou —  Doporučujeme naši Kolumbie Atunkaa bez kofeinu, ideální pro automatické/pákové kávovary nebo moka konvičku.

    Jakou metodu přípravy preferujete? 

    1. Automatický/pákový kávovar, moka konvička —  Hledejte kávy pražené pro espresso, jako je Brazílie Santos.
    2. French press, Hario V60, Chemex, Aeropress —  Pro alternativní přípravu kávy doporučujeme Kolumbii Marisol „geisha“

    Volíte správné pražení kávy? 

    1. Světlé pražení — pokud připravujete filtrovanou kávu prostřednictvím alternativních metod.
    2. Střední pražení — vhodné na espresso či filtr. V Dalia Coffee pro vás na střední pražení připravujeme například Jihoamerickou
    3. Tmavé pražení — ideální pro espresso. Tmavě v Dalia Coffee ovšem nepražíme.

    💡Chcete si vyzkoušet na vlastní kůži pražení kávy? Zastavte se u nás na kurzu

    Jakou chuť preferujete?

    1. Ovocnou —  Ovocná chuť kávy může nabídnout širokou paletu chutí, od jemné svěžesti až po výraznou sladkost. Taková je i Kolumbie Marisol „geisha“.
    2. Citrusovou a květinovou — Pikantní citrusové chutě a vůně květin včetně zimolezu, jasmínu, pampelišky a kopřiv. Ideální pro vás může být kvetoucí bergamot z Bolívie
    3. Čokoládovou a karamelovou —  Obecně platí, že čím tmavší je pražení, tím dominantnější je čokoládová a karamelová chuť. 
    4. Ořechovou a kořenitou — Máte rádi chuť pražených mandlí a makadamových ořechů? Nebo aroma sladkého koření jako je hřebíček, skořice a nové koření. Ochutnejte kávu Skořicoví šneci z Kolumbie

    Máte již představu o tom, jaká chuť kávy vám nejvíc vyhovuje? Pokud ne a chcete objevovat více nových chutí, můžete si objednat naše degustační balení. Na výběr v něm máte z pěti druhů káv a samozřejmě si vyberete i stupeň pražení. Nebo nás navštivte v Silůvkách na Moravě a můžete si vyzkoušet tzv. cupping, ochutnávku jednotlivých druhů kávy. Těšíme se na setkání s vámi!

       
       
       
       
      Zjistěte, jak připravit kávu doma: Základní vybavení a metody

      Zajímá vás, jak připravit lahodnou kávu doma? Káva je jistě pro mnohé z vás neodmyslitelnou součástí každodenního života. Ráno vám pomáhá nastartovat den, během odpoledne vás povzbudí a někdy je příležitostí k relaxaci nebo setkání s přáteli. Když zrovna nemáte čas zajít si do kavárny, lahodnou kávu jako od baristy si připravíte i v pohodlí vašeho domova. Stačí mít kvalitní kávu, základní vybavení pro přípravu kávy a zvolit správnou metodu přípravy.

      Co se v tomto článku dozvíte?

      • Jak na správný výběr kávy. 
      • Vše o základním vybavení, které pro přípravu kávy doma potřebujete.
      • Nejběžnější metody přípravy kávy. 
      • Tipy a rady, díky kterým se z vás stane domácí barista. 

      Výběr správné kávy

      Vybrat si můžete ze dvou základních druhů kávy — Arabica a Robusta. Arabica je známá svou jemnou a komplexní chutí s lehkou kyselostí, zatímco Robusta má silnější, hořkou chuť a vyšší obsah kofeinu.

      Samozřejmě také záleží, odkud daný druh kávy pochází. Kávy z Jižní Ameriky, jako jsou ty z Kolumbie nebo Brazílie, mají často čokoládové a ořechové tóny. Africké kávy, například z Etiopie nebo Keni, jsou známé svou ovocnou a květinovou chutí. Kávy z Asie mohou mít zemité a kořenité tóny.

      Chuť vaší kávy ovlivní i stupeň pražení. Světlé pražení nabízí kyselé a ovocné tóny, střední pražení přináší vyváženou chuť s náznaky karamelu a čokolády, zatímco tmavé pražení nabízí silnou, intenzivní chuť s hořkými tóny.

      💡Pokud nevíte, pro jakou kávu se rozhodnout, můžete si u nás v Dalia Coffee sestavit degustační balíček až s 5 druhy kávy. Vyberete si způsob mletí a zvolíte si například kávu Brazílie São Silvestre, Fresh blend #2 , Kolumbie Marisol „geisha“, Kvetoucí bergamot z Bolívie  nebo Dalia espresso.

      Připravte si základní vybavení pro domácí přípravu kávy

      Než se pustíte do přípravy kávy, zkontrolujte si, jestli máte všechno potřebné příslušenství, aby vaše káva chutnala jako z kavárny. 

      Budete potřebovat: 

      • Mlýnek na kávu — Základním vybavením pro každého, kdo to s domácí přípravou kávy myslí vážně, je mlýnek na kávu. Může být ruční nebo elektrický. A nezapomeňte se držet pravidla: Čím čerstvější mletí, tím lepší chuť!
      • Váhu — Vážení kávové sedliny vám umožní použít stejné množství suché kávy v poměru k vodě.
      • Nalévací konvici (pro Chemex a Hario V60)
      • Filtrační papíry (pro Chemex, Hario V60 a Aeropress) — Pro každý typ metody přípravy kávy existuje vhodný filtrační papír. Ujistěte se, že jste si pořídili ty správné.
      • Hlavní přístroj — Nejčastěji se používá pákový nebo automatický kávovar, AeroPress, French Press, Moka konvička a konvičky a drippery na Chemex nebo Hario V60.

      Kávové příslušenství

      Kávové příslušenství | Zdroj: Holar.com

       

       

      Metody přípravy kávy

      Nyní, když máte potřebné vybavení, je čas se naučit různé metody přípravy kávy. Každá z nich má své specifické postupy, které ovlivňují výslednou chuť.

      Všeobecně se uznává, že ruční metody přípravy kávy umožňují lepší kontrolu kvality a lepší zážitek z kávy. Pro mnoho lidí je ale praktičtější zmáčknutí tlačítka na kávovaru. Můžete si tak kávu připravit v automatickém nebo v pákovém přístroji. Do automatického použijete buď zrnkovou kávu, kterou si pak díky vestavěnému mlýnku sám namele nebo můžete použít přístroj na kávové kapsle. Při používání pákového kávovaru namletou kávu přesypete do portafilteru, rovnoměrně rozprostřete a utlačíte tamperem. Pak už jen portafilter nasadíte do kávovaru a zmáčknete tlačítko. 

      Chcete-li mít z přípravy kávy větší zážitek, jsou vhodnější následující metody. 

      Jednou z nejstarších, nejjednodušších a nejrychlejších je metoda překapávání pomocí kávového kuželu a papírového filtru. Takto funguje Chemex a Hario V60. Horká voda se rovnoměrně nalije na namletou kávu v papírovém filtru. Díky tomu uvařená káva pomalu odkapává přímo do šálku nebo konvice. 

      Pro lepší představu vám více napoví následující video o přípravě kávy pomocí Hario V60.

      💡Chcete se v létě osvěžit? Připravte si Cold brew.

      Metoda French press získává pravděpodobně více vynikajících chutí než jakákoli jiná metoda. Je vhodná pro milovníky kávy, kteří mají rádi šťavnaté, výrazné a komplexní chuťové zážitky. Podrobný postup i recept na kávu z French pressu se o dozvíte v článku z naší série domácí příprava kávy nebo se podívejte na následující video.

      Způsob přípravy kávy přes AeroPress je následující. Umístěte komoru AeroPressu na hrnek a nasypte do ní namletou kávu. Kávu jemně protřepejte, aby se rovnoměrně rozložila. Nalijte potřebné množství vody do komory a lžičkou kávu důkladně promíchejte. Nasaďte píst na horní část komory a jemně jej zatlačte dolů, dokud se nevytvoří podtlak, který zabrání úniku kávy. Nechte kávu spařovat po dobu 30–60 sekund. Pomalu a rovnoměrně zatlačte píst dolů a zastavte, jakmile uslyšíte syčení, káva je hotová. 

      Moka konvička využívá tlak páry z vařící vody ve spodní části k průchodu kávové sedliny ve střední komoře konvice. Stačí tedy do spodní části konvičky nalít pokud možno horkou vodu a do středního filtru nasypat mletou kávu. Opatrně nasaďte filtr naplněný kávou na spodní část konvičky. Poté našroubujte horní část konvičky na spodní část. Umístěte moka konvičku na sporák na střední teplotu. Když uslyšíte syčení a bublání, znamená to, že většina vody byla vytlačena do horní části konvičky. Jakmile se z konvičky začne ozývat hlasitější bublání a syčení, je čas konvičku sundat ze sporáku.

      Tipy, jak být domácí barista

      Chcete si ve vlastní kuchyni pochutnat na kávě jako od profesionála? Pak je dobré držet se těchto bodů: 

      • Správném nastavení hrubosti (nebo jemnosti) mletí — Obecně platí, že espresso vyžaduje jemné mletí, AeroPress, Chemex nebo V60 vyžadují střední mletí a French Press vyžaduje hrubé mletí.
      • Používejte filtrovanou vodu — Věděli jste, že asi 98,5 % uvařené kávy tvoří jen voda? Používání upravené a kvalitní vody je jednou z nejlepších věcí, které můžete pro svůj ranní šálek udělat. Více se dozvíte v článku na téma Důležitost vody při přípravě kávy a co všechno chuť kávy ovlivňuje.
      • Ujistěte se, že má voda ideální teplotu — Podle odborníků se pohybuje ideální teplota pro přípravu kávy okolo 90 °C. Pokud je voda příliš horká, může káva získat hořkou chuť. Naopak, pokud je voda příliš chladná, výsledná káva může být mdlá a nedostatečně rozvinutá v chuti. Dodržení této teploty zajistí, že se káva připraví v nejlepším možném chuťovém profilu.
      • Správné mléko pro našlehání pěny — Používejte mléko s vyšším obsahem tuku pro lepší texturu. Alternativně můžete použít rostlinné mléko, jako je mandlové, sójové nebo ovesné, která dodají vaší kávě jemnou chuť. 
      • Posuňte vzhled kávy s latte art — Jedná se o techniku vytváření různých vzorů a obrazců na povrchu kávy, obvykle na cappuccino nebo latte, pomocí napěněného mléka. Chcete se o něm více dozvědět? Navštivte náš kurz základního latte artu
      • Čištění je základ — Nezapomeňte na pravidelné čištění kávovaru a mlýnku. Je to zásadní pro udržení kvality kávy. Kávové oleje a zbytky mohou ovlivnit chuť a vést k hořkosti. Na automatické kávovary můžete použít tekutý odvápňovač Dalia Coffee Decalc, který vám vydrží až 5 odvápňovacích cyklů. 

      Stát se vlastním baristou není až tak složité. Stačí mít správné vybavení, kvalitní kávu a dodržovat určené postupy jednotlivých metod přípravy. Jaká metoda pro domácí přípravu láká vás? 

      Pokud se ale nechcete ochudit o atmosféru kavárny, budeme se na vás těšit v Dalia Coffee v Silůvkách. Jestli to máte na Moravu daleko, stačí si objednat kávu z našeho e-shopu a kus Moravy prostřednictvím výborné pražené kávy najde místo u vás doma.

       
       
       
      Automatické kávovary a espresso

      Příprava espressa

      Automatický kávovar má teď kdekdo doma. Jak jsou na tom vlastně s kvalitou připravené kávy? Sami jsme asi tři roky automatické kávovary opravovali, takže můžeme říct, že o tom něco víme 

      Espresso v pákovém (profesionálním) kávovaru

      Pákový kávovar je ten, který má opravdu páku, do které se vkládá tzv. miska a do této misky se většinou v samostatném mlýnku mele káva. Následně se upěchuje pěchovačem (tamperem) a vloží do kávovaru, který pak nechá kávou protékat vodu pod tlakem zhruba 6-9 barů. Obrázek jak to vypadá můžete vidět nahoře.

      Je to perfektní způsob přípravy kávy, kdy si s kávou můžete dělat doslova co chcete. Můžete pomocí přípravy ovlivnit aciditu výsledné kávy, můžete ovlivnit sladkost, jde opravdu o skvělý způsob pro profíky a nadšené hobíky.
      Zároveň je tedy opravdové a dobře připravené espresso hodně drahým koníčkem, pokud zvažujete, že si budete dělat espresso i doma. Potřebujete totiž hlavně kvalitní mlýnek, který bude mlet konzistentně.

      Nicméně my chceme dnes mluvit hlavně o espressu v automatickém kávovaru. Těch rozdílů v přípravě je hodně.

      Espresso z automatického kávovaru

      Skladba kávovaru

      Automatické kávovary se o tvorbu kávy postarají většinou od A až do Z, vy jen doplňujete vodu a zrnka a čistíte ho. Automatické kávovary mají vestavěný mlýnek, který má poměrně malé kónické mlecí kameny, buď ocelové nebo keramické.
      Srdcem tohoto kávovaru je takzvaná spařovací jednotka. Většinou každá značka ji má technicky vyřešenou trošku jinak, nicméně princip je stejný.
      Spařovací jednotka je místem, kam kávovar namele kávu, následně se tam upěchuje a kávovar pak nechá skrz kávu protékat vodu a zároveň ze spařovací jednotky pak samozřejmě vytéká připravená káva do výpustě a z ní do hrníčku.

      Spařovací jednotka DeLonghi
      Spařovací jednotka kávovaru De’Longhi

      Dalším rozdílem oproti pákovému stroji je mlýnek. U pákových espresso strojů většinou používáme mlýnky s plochými mlecími kameny o průmeru kolem 60 mm a více, kdy už se dá mluvit o poměrně velké konzistenci mletí. Nicméně i v automatických kávovarech nejsou mlýnky úplně špatné.
      Co je ovšem rozdílné, tak je hrubost mletí. U automatických kávovarů se káva mele o hodně hruběji. Je to v podstatě nutnost, aby se mlelo hruběji, protože ve spařovací jednotce je takzvaný napěňovací ventil. Jde o malou kuličku na pružině, která stojí v cestě protékající připravené kávě. Pokud by byla káva namleta jemně jako u profesionálního pákového kávovaru, tak by káva spařovací jednotkou vůbec neprotekla.
      Kvůli tomu, že káva musí obtéct tuto kuličku, navíc ještě pod tlakem, tak se připravená káva zpění a tok kávy se zpomalí. Tím pádem dostanete cremu neboli pěnu na vaší kávě, ať už pomelete úplně jakoukoliv kávu a jakkoliv starou.
      U profesionálních pákových kávovarů žádný takový napěňovač nenajdete. Co ovšem můžete najít u domácích pákových kávovarů, je takzvaná přetlaková miska, která má stejný efekt jako zmíněný napěňovač u automatických kávovarů. Standardní miska v páce v profesionálním kávovaru má stovky malých dírek. U domácích pákových kávovarů má miska také mnoho dírek, ale často přidávají této misce ještě druhou vrstvu, druhé dno, které má mnohem menší počet dírek. Tím pádem opět dochází k protékání už připravené kávy přes tyto dírky pod tlakem a tím pádem se uměle káva zpění.

      Přetlaková a nepřetlaková miska
      Vlevo dvoustěnná přetlaková miska, vpravo nepřetlaková

      Srovnání s pákovým kávovarem

      Z povahy věci a stavby automatického kávovaru tedy musíte kávu mlít hruběji, jak bylo napsáno nahoře. Ten samotný fakt má vliv na chuť kávy, kdy nebude tak intenzivní jako z pákového kávovaru, byť domácího.

      Na druhou stranu automatický kávovar vám nabízí obrovské pohodlí při přípravě kávy, kterou určitě u pákového kávovaru nedostanete, proto jsou automatické kávovary tak oblíbené. Obecně tedy z automatického kávovaru díky této přípravě dostanete jen určité „gró“ dané kávy, nebudou až tak komplexní jako z pákového kávovaru. Například z klasické brazilské kávy dostanete čokoládově oříškovou chuť, z výběrové Kolumbie například chuť pomeranče, ale bude to chuť taková více řídká. Na druhou stranu takovou řidší chuť hodně lidí preferuje, k tomu přidejte jednoduchý způsob přípravy a máte hned jasno, proč jsou automatické kávovary tak oblíbené.

      Vyzkoušejte tedy například jednu z těchto káv, které jsou pro automatický kávovar super, kdy oceníte nízkou aciditu a výrazné tělo.

      Brazílie Tres Pontas Jihoamerická směs Dalia espresso směs
      Brazílie Tres Pontas Jihoamerická směs Dalia espresso směs
      Hario V60 a proč ji máme tak rádi

      V60 nalévání

      O co jde

      Pokud nevíte o co vlastně jde, tak Hario V60 je ručně vyráběná keramická konvička, která se používá k přípravě kávy metodou pour-over neboli překapávané kávy. Touto metodou se káva připravuje postupným naléváním horké vody na namletou kávu. Pomocí této metody máte téměř naprostou kontrolu nad přípravou kávy a získate tak kávu s bohatou chutí a aroma.

      Proč vlastně V60?

      Číslo 60 indikuje stupně, které svírá venkovní hrana překapávače vůči zemi.

      Trochu historie

      Hario V60 je dnes jedním z nejoblíbenějších pomůcek pro přípravu překapávané kávy. Historie firmy Hario, která V60 vyvinula, sahá až do roku 1921, kdy byla založena v Japonsku jako výrobce skla a laboratorního vybavení. V průběhu let se firma rozšířila do dalších oblastí, včetně nádobí na kávu a čaj.

      Hario začalo s výrobou kávových doplňků v 60. letech 20. století a postupně se stalo jedním z nejvýznamnějších japonských výrobců kávových pomůcek. V roce 2005 společnost představila svůj nejslavnější výrobek – Hario V60, keramickou konvičku pro přípravu kávy metodou pour-over. Tento design byl vyvinut v souladu s japonskou estetikou a filozofií Wabi-sabi, která zdůrazňuje jednoduchost, přirozenost a minimalismus.

      Konvička Hario V60 je navržena tak, aby umožňovala snadnou a přesnou přípravu kávy se skvělou chutí a vůní. V porovnání s jinými konvičkami na kávu je V60 více kuželovitá, což umožňuje, aby se voda snadno a rovnoměrně rozprostřela po namleté kávě. V60 se stala velmi populární mezi kávovými nadšenci a profesionály, díky jednoduchosti, kvalitnímu provedení a možnosti dosáhnout konzistentních výsledků.

      Existuje už mnoho různých variant Hario V60, včetně keramických, skleněných, kovových a plastových konviček o různých velikostech a barvách. Díky svému inovativnímu designu a kvalitě zpracování zůstává Hario V60 nejoblíbenějším nástrojem pro přípravu kávy metodou pour-over a najdete ji opravdu v mnoha kavárnách a domácnostech.

      Jak si připravit skvělou kávu pomocí Hario V60

      Krok 1: Namletí kávy

      Pro přípravu kávy pomocí Hario V60, a vlastně nejen jí, je důležité použít čerstvě namletou kávu. Mletí je hrubější než na espresso a jemnější než na french press. Jedná se o hrubost podobné kuchyňské soli. My používáme poměr kávy k vodě 1:15, takže pokud si chci připravit 12 g kávy, tak na kávu naliju 180 g vody (12*15=180). Pokud si melete kávu sami, což rozhodně doporučujeme, je dobré si pořídit kvalitní mlýnek na kávu, který vám umožní připravit kávu s požadovanou hrubostí mletí a který ji navíc namele konzistentně. Můžete pro začátek buď sáhnout po Hario mlýnku nebo po lepších Timemore mlýncích, záleží na vašem rozpočtu.

      Hario Mini Mill Plus Timemore C3
      Hario Mini Mill Plus Timemore C3
       

      Krok 2: Příprava filtru a těla V60

      Poté, co máte čerstvě mletou kávu, je třeba připravit celou Hario V60. My máme rádi plastovou V60, protože není nutné ji tolik předehřívat a také neabsorbuje tolik tepla jako keramická či nerezová verze.

      Nejdříve dejte do konvičky papírový filtr a zalejte ho horkou vodou, aby jsme ho zaprvé navlhčili a aby se zbavil jakýchkoli papírových chutí. Vodu vylejte třeba do dřezu a položte Hario V60 na dekantér dle vaší volby. Zkontrolujte, zda je V60 pevně položená a zda není nijak nákloněná.

      Krok 3: Zalévání kávy

      Poté, co máte připravenou kávu a Hario V60, můžete začít s přípravou kávy. Použijte váhu, která ideálně měří jak čas, tak váhu. Na internetu se dá taková váha sehnat asi za 300 Kč. Postavte na váhu dekantér s Hario V60, nasypte do ní kávu, spusťte časovač a postupně nalévejte horkou vodu do kávy krouživými pohyby.

      Postup, který se nám osvědčil je následující:

      1. Při použití 12-25 gramů namleté kávy zalejeme tuto kávu rovnoměrně 50 g vody. Čekáme 30 vteřin, kdy by voda měla rovnoměrně navlhčit veškerou kávu a kdy se uvolní z namleté kávy oxid uhličitý, který by mohl narušit extrakci.
      2. Pomalým krouživým zaléváním nalejeme dvě třetiny vody na kávu.
        To znamená, pokud jsme použili 30 g kávy, tak při poměru 1:15 bude celkové použité množství vody 450 ml. Dvě třetiny z toho jsou tedy 300 g vody. Na začátku už jsme nalili 50 g vody, takže přilijeme nyní 250 g vody.
        Jakmile voda trochu poklesne a na okrajích filtru bude vidět přichycená namletá káva, tak celou V60 mírně zakroužíme, aby se vodou opláchnula tato káva z okrajů dolů. Nekružte moc dlouho, hrozilo by, že prachové částice sednou na dno filtru a ucpou ho. Čekáme nyní do 1. minuty a 20 vteřin.
      3. Pomalým krouživým zaléváním nalejeme zbytek vody, v našem příkladu by to bylo 150 g vody. Čekáme než voda proteče. V ideálním případě by voda měla protéct mezi 2:30 až 3:00.

      Krok 4: Podávání kávy

      Po dokončení přípravy kávy odeberte Hario V60 z konvičky a zakružte dekantérem, aby se v něm káva promíchala a všechny chutě spojily. Nyní můžete kávu podávat 

      Doporučujeme ovšem počkat s pitím, dokud nebude káva teplá až vlažná. Lidský jazyk není stavěný na vysoké teploty a necítili byste všechny chuťové tóny.

      Závěr

      Sami jsme vyzkoušeli už hodně různých překapávačů, třeba AeroPress, french press, April pour-over, nicméně z V60 nám jednoduše káva chutná nejvíce pro svou čistou a zároveň výraznou chuť. Proto si nemyslíme, že ji v dohledné době vyměníme za jiný přístroj ať už doma nebo v kavárně. Dobrá práce Hario! 

      Pokud chcete vyzkoušet nějakou dobrou kávu na V60, tak můžeme doporučit například jednu z těchto:

       

      Costa Rica Solis Cordero Rwanda Nyakizu Kolumbie Luz Marina
      Costa Rica Solis Cordero Rwanda Nyakizu Kolumbie Luz Marina
      Preinfuze – co to je a k čemu je dobrá

      Pokud jste tento termín už někde slyšeli, tak to bylo rozhodně ve spojitosti s přípravou espressa. Co je vlastně preinfuze, má ji každý kávovar a potřebuji ji vlastně? To vše se hned dozvíte.

      Co je preinfuze

      Preinfuze je tzv. předspaření kávy vodou a mluví se o ní hlavně ve spojitosti s přípravou espressa, kdy novější espresso stroje ji dokáží řídit dle vašich požadavků. Rozdíl mezi klasickou extrakcí neboli pouštěním vody přes kávu pod tlakem a preinfuzí je ten, že preinfuze probíhá při mnohem menších tlacích.

      Klasická extrakce probíhá při tlacích většinou mezi 6-9 bary, zatímco preinfuze je občas i prakticky bez tlaku nebo kolem 1 baru.

      K čemu preinfuze slouží

      Proč ji vlastně děláme? Preinfuze se dělá hlavně z důvodu docílení rovnoměrné extrakce kávy. Když kávovar preinfuzi nemá, tak pokud se z hlavy kávovaru na namletou kávu aplikuje rovnou tlak řekněme 9 barů vody, tak může dojít například ke kanálkování. To je nežádoucí stav, protože uvnitř namleté kávy se vytvoří “díra”, kanálek, kterým voda protéká prakticky bez odporu rovnou do šálku a káva se tedy neextrahuje rovnoměrně. Káva kolem kanálku je přeextrahovaná a zbyla káva pro změn podextrahovaná. Výsledné espresso je pak vodové a nedobré.

      Preinfuze při velmi nízkých tlacích má tedy za úkol kávu navlhčit, aby se předešlo kanálkování či jiného defektu při extrakci jako třeba zvíření kávy.

      Způsoby preinfuze

      Jak jsme psali výše, preinfuzi mají novější (a drahé) kávovary buď vestavěnou nebo se dá případně udělat na některých strojích i ručně.

      Automatická

      Nové stroje, které mají displeje a samozřejmě, které preinfuzi nabízí, tak mají možnost plné konfigurace preinfuze. Její délka i tlak jde nastavit. To je ta lehčí cesta 

      Ruční

      Dalším způsobem, hlavně dostupným u klasických strojů s E61 hlavou, jako je třeba Bezzera Unica, je ruční preinfuze. Tyto stroje totiž využívají většinou pro výhřev hlavy termodynamiku. To znamená, že voda se ohřeje dole v bojleru a sama stoupá nahoru do hlavy, kde se ochladí a druhou cestou opět klesá k bojleru. Tato cesta je díky změně teplot pod malým tlakem.

      kávovar Bezzera Unica PID
      Bezzera Unica PID

      Tyto ruční stroje mívají páčku, která se sklápí odvrchu dolů a zhruba v polovině cesty zároveň sepne čerpadlo, kdy se spustí samotná extrakce. Zároveň také sklopení páčky odblokuje cestu vody z bojleru do hlavy. Pokud ovšem tuto páčku sklopíme jen zhruba napůl tak, aby se vodní cesta odblokovala, ale ještě se nesepnulo čerpadlo, tak dosáhneme beztlakové preinfuze. Malé množství vody se tedy dostane na kávu, ale čerpadlo ještě není aktivované, takže nedojde k aplikaci tlaku.

      Voilà – preinfuze 

      Optimální délka preinfuze

      Slyšel jsem o preinfuzích o délce pěti vteřin, ale i 20. Co z toho je lepší? To nelze říct bohužel. V domácích podmínkách klidně experimentujte s dlouhými délkami. V provozu pro změnu často potřebujete vteřiny ušetřit. Optimum bych tedy hledal někde kolem 5-10 vteřin. Je to o tom to espresso udělat, ochutnat a dobrat se pak výsledku.

      Optimální tlak při preinfuzi

      Stejně jako u její délky je to na vyzkoušení. Můžete mít tmavěji praženou kávu, která má více fines (prachových částic) nebo pro změnu máte světle praženou kávu a u každé může být vhodnější trošku jiný tlak. Nicméně vyzkoušel bych prvně 1-2 bary a od toho se odrazil.

      Domácí příprava kávy – 3. díl – AeroPress

      Tento přístroj je vážně skvělý! A proč vlastně? Těch možností, jak kávu v AeroPressu je opravdu obrovské množství! Tím se samozřejmě vždy ovlivní chuť výsledné kávy. Jednou kávu namelte hruběji a nechte louhovat déle, podruhé namelte jemně a nechte louhovat jen pár desítek vteřin, příště třeba zvyšte množství kávy nebo teplotu vody a zjišťujte, jak bude káva chutnat. Tato variabilita přípravy je pro kávové hračičky a badatele jako jsme my vážně moc lákavá. 

      Pokud chcete experimentovat s přípravou kávy v AeroPressu, tak zde najdete generátor receptů:
      https://thewinniewu.github.io/aeropress-dice/

      Další skvělou věcí na AeroPressu je jeho skladnost a odolnost. Díky provedení z plastu a také tomu, že jednotlivé díly jdou do sebe schovat, jde o skvělého společníka na cesty.

      V současnosti existují dvě varianty AeroPressu:

      • Klasický AeroPress – původní model, který je trošku větší, než “Go”. Výhodou je, že se do něj na převoz dá schovat menší ruční mlýnek, například Porlex Mini.
      • AeroPress Go – zmenšená varianta původního modelu, součástí balení je nyní také hrnek. Bohužel už je celkem problém najít mlýnek, který by se do něj při převozu vešel.

      Pokud máte jakékoliv dotazy, tak nám neváhejte dát vědět, rádi poradíme!

      Domácí příprava kávy – 2. díl – Moka konvička

      V tomto dílu se zaměříme na moka konvičku, což je pomůcka na přípravu kávy, kterou má doma snad každý. Po babičce či dědečkovi nebo jen prostě schovanou někde vzadu v kuchyňské skříňce a už vlastně ani nevíte, kde se tam vzala 
      Je oblíbená možná z toho důvodu, že příprava kávy v ní je velice jednoduchá. Nasypete kávu, přidáte vodu a postavíte na sporák a je hotovo!

      My pro vás samozřejmě máme pár tipů, jak tuto přípravu trošku vylepšit a vyvarovat se například příliš hořké kávy.

      • Vodu do spodní části konvičky lijte vždy horkou, klidně vařící. Jde o to, aby se namletá káva v sítku co nejkratší dobu zahřívala. Vodu lijte vždy jen po bezpečnostní ventil, který v případě ucpání konvičky/sítka, slouží k upouštění tlaku, a tudíž páry a vody, ven z konvičky.
      • Osvědčilo se nám množství 12 g kávy na 200 ml vody.
      • Káva by měla být namletá asi jako sůl, to znamená hodně jemně.
      • Kávu v sítku nepěchujte, pouze ji do sítka nasypte a maximálně prstem zarovnejte.
      • Jakmile už se konvička zahřívá a začne v horní části “prskat”, tak konvičku odstraňte ze zdroje tepla a spodní část konvičky co nejrychleji ochlaďte. Ideální je pustit studenou vodu z kohoutku a konvičku proudem vody ochlazovat. Zabrání se takto přepalování kávy a nežádoucí hořké chuti.

      Přidáváme ještě odkazy na anglicky mluvená videa soustředící se na přípravu kávy v moka konvičce:

      Další díly seriálu:
      1. díl – Příprava kávy ve french pressu

      Domácí příprava kávy – 1. díl – French press

       

      Na trhu už je téměř nepřeberné množství přístrojů k přípravě kávy. Nicméně stále tomu všemu vládne pár vyvolených, které bychom rádi popsali. Možná vám to pak při koupi pomůže s výběrem. Tento týden si popíšeme přípravu ve french pressu a v dalších týdnech budeme postupně přidávat další metody.

      French press

      French press

       

      Jde o nádobku, která má v sobě píst se sítkem. Je to tak trochu příprava á la turek, ovšem s tou přidanou hodnotou, že vám nebude překážet lógr.

      Jednoduchý recept na kávu ve French pressu:

      1. Namelte kávu nahrubo, některé částečky mohou mít více jak 1 mm.
      2. Vyndejte píst ven a nasypte do french pressu kávu. Doporučujeme tak 15 gramů na 250 ml. To jsou asi 2 odměrky, které bývají k french pressu přiloženy. Případně použijte kuchyňskou váhu, je bohatě dostačující.
      3. Zalijte vodou o teplotě cca 93 stupňů, je to asi jako když necháte ohřát vodu do varu, odstavíte a po 30 vteřinách můžete kávu zalít.
      4. Kávu důkladně promíchejte, aby se louhovala rovnoměrně.
      5. Dejte do french pressu zpět píst, ale ještě nestláčejte, píst pouze zabrání vychladání kávy.
      6. Po 4 minutách stlačte opatrně píst dolů a přelijte z french pressu všechnu kávu do hrníčku. Pokud něco ve french pressu zůstane, tak už to pak nebude chutnat dobře, protože se to bude dále extrahovat s ubíhajícím časem.

      Pro fajnšmekry doporučujeme vyzkoušet recept od Jamese Hoffmanna, zde je odkaz:
      https://www.youtube.com/watch?v=st571DYYTR8

      Pokud máte jakékoliv dotazy, neváhejte nám dát vědět ať už zde v komentářích nebo na Facebooku!

      Další díly seriálu:

      2. díl – Příprava kávy v moka konvičce

      3. díl - Příprava kávy v Aeropressu