Zelená káva

Experimentální zpracování káv – Kolumbie na špici

Experimentální zpracování káv nabralo poměrně hodně rozmach před pár lety, řekněme 2-3 roky nazpět. Jde o zpracování zeleného zrna přímo na farmě nebo ve zpracovatelském závodu.

Proč se dělá?

Každá kávová třešeň se prvně musí nějak zpracovat. Více jsme to tom napsali v článku Metody zpracování kávy a co od nich čekat. Nicméně kromě těch standardních zpracování se používají i další nazvané jako experimentální metody zpracování. Dělají se ze dvou hlavních důvodů:

1, Navýšení ceny prodávané kávy

Pokud se káva zpracuje nějakým dodatečným způsobem nebo novým a jedinečným způsobem, tak většinou její chuť se zlepší, zvýrazní. Tím pádem také při hodnocení dosáhne vyššího skóre a tím pádem logicky může producent požadovat při prodeji vyšší cenu.

2, Vylepšení chuťového profilu kávy

Jak je napsáno nahoře, tak experimentální zpracování se dělá kvůli navýšení ceny, ale s tím ruku v ruce i vylepšení chuti. Někdy producent není úplně spokojený s chutí své kávy, tak může pomocí zpracování posunout její chuť výše. Část své sklizně může například zpracovat standardně a část experimentálně. Navíc se může rozhodnout, že již finální zrno ještě dodatečně fermentuje, není nutné zpracovávat třešně samotné.

Barel s kávou
Barel pro fermentaci zrna

Jaké jsou druhy experimentálního zpracování

Je už poměrně hodně druhů experimentálních zpracování, můžeme vyjmenovat aspoň některé hlavní:

Anaerobní fermentace

Káva se fermentuje po delší časový úsek bez přístupu vzduchu. Odstraněním vzduchu se totiž samotná fermentace velmi zpomalí. Při promytém zpracování se káva fermentuje pouze několik hodin. U anaerobní fermentace se bavíme klidně o 70 až 190 hodinách. Vzduch se z barelů či nádob odstraňuje například jednoduše zapálenou svíčkou, která plave na něčem na hladině a postupně spotřebuje veškerý vzduch.

Karbonická macerace

Jde o proces podobný anaerobní fermentaci, ale s tím rozdílem, že místo odstranění vzduchu se do fermentační nádoby vpustí oxid uhličitý, který je těžší než vzduch a tím pádem vytlačí vzduch nahoru a kávové třešně či zrna budou opět bez přístupu vzduchu a fermentace se tak zpomalí.

Přidání různých kvasinek

Když se zrna zpracovávají, tak se teplem spustí spontánní, ale kontrolovaná, fermentace. Ovšem v této fázi se také mohou rozhodnout, že přidají další kvasinky, třeba mléčné, které samozřejmě zesílí určité tóny v kávě. Většinou podtrhnou ovocité tóny. Případně při anaerobní či karbonické maceraci se mohou samozřejmě také rozhodnout, že přidají dodatečné kvasinky a rozšíří tak chuťový potenciál kávy.

Přidání dalších látek neboli infuze

Podobně jako u kávy KOLUMBIE Maracuyá – Dalia Gold edition se také mohou u fermentace rozhodnout, že do kvasu přidají ne kvasinky, ale jinou cizí látku. Například sušenou marakuju nebo sušené jahody, maliny či hrozny a tím kávě dodají opravdu úplně jiný rozměr. Někdo to možná může považovat za podvod, že se vlastně už nejedná o čistou kávu. Je fakt, že i u KOLUMBIE Maracuyá – Dalia Gold edition se lidé, co ji ochutnali, většinou dělili na dva tábory, na ty, kterým chutnala hrozně moc a ty, kterým nechutnala, že už to bylo “moc”. Ale ono je to vlastně fajn, aspoň se o tom mluví a není to nuda 

Probíhající fermentace kávy
Probíhající fermentace kávy

Kolumbie na špici

Zkoušeli jsme poptat od importérů podobnou bombu, jako byla KOLUMBIE Maracuyá – Dalia Gold edition, ale bylo nám v podstatě jen řečeno, že takové “divoké” kávy dělají jen v Kolumbii. Kávy, které by byly něčím infuzované. Je to hrozná škoda, protože nás takové kávy hrozně baví, i přesto, že jsou samozřejmě velmi drahé už i v nákupu.

Kávové třešně
Kávové třešně

Samozřejmě anaerobní či karbonickou maceraci dělají i v jiných zemích, už před 3 lety jsme ochutnali bombastický anaerobní Honduras. Ne všude je to ale možností, je na to potřeba hodně znalostí a technologie, takže z Afriky moc experimentálně zpracovaných káv neuvidíte, stále je to spíše doména amerických káv a trochu asijských.

Metody zpracování kávy a co od nich čekat

Metodou zpracování kávy je myšleno to, jak se kávová třešeň zpracuje po sklizni, než je z ní hotové neupražené zrnko kávy.

Hlavní druhy zpracování kávy

Rozeznáváme tři hlavní druhy zpracování kávy, pojďme si o každé z nich něco povědět, protože to, jak výsledná káva pak v šálku chutná, velice ovlivní. Nejprve je asi důležité vědět, jak vlastně vypadá taková třešeň a co skrývá uvnitř.

Struktura kávového zrna 1 – řez středem zrna
2 – kávové zrno
3 – pergamino (silver skin)
4 – parchment (vnitřní obal zrna)
5 – vrstva pektinu
6 – dužina
7 – venkovní slupka
Kávová třešeň

Metoda promytá

Po sklizení kávových třešní se tyto třešně vezmou do tzv. mokrého mlýnu. Ten obsahuje různé stroje a je možné využít například stroje s válci, které jsou pokryty hroty. Tyto válce naruší venkovní slupku kávové třešně a dužinu a přemisťují se pak do fermentačních nádrží.

Uvnitř těchto nádrží pak probíhá fermentace zhruba 18-24 hodin, aby bylo možné z kávového zrna odstranit zbytky slupky i s dužinou.

Slupka s dužinou se ze zrna odstraní právě promýváním velkým množstvím vody, odkud právě tato metoda dostala své jméno. Po promytí nám zůstane zrno, které je stále ještě uvnitř parchmentu a které má na sobě i pergamino.

Po promytí se zrno musí usušit z výchozí vlhkosti kolem 60 % na 11 – 13 %. Po tomto sušení pak ještě musí zrno být posláno do tzv. suchého mlýnu, kde se z něj mechanicky odstraní parchment a pergamino a dostaneme opravdu jen čisté kávové zrno, které je připraveno k odeslání.

Chuť káv zpracovaných promytou metodou

V zásadě tyto kávy mají velice čistou a nezastřenou chuť. U jiných než promytých zpracování se například fermentace může promítnout do chuti upražené kávy. U promytých káv si tudíž v zásadě ceníme čistoty chuti, která dá vyniknout původu kávy, ze které země pochází, kde káva rostla a také její odrůdu.

Z naší nabídky můžete vyzkoušet například tyto zajímavé promyté kávy:

Rwanda Nyakizu Kolumbie Luz Marina
Rwanda Nyakizu Kolumbie Luz Marina

Metoda naturální neboli suchá

Sušení kávových třešní v Panamě
Sušení kávových třešní v Panamě

Tato metoda se používá hodně v zemích, kde je nedostatek vody, jako například Etiopie nebo některé části Brazílie, nebo cíleně, pokud nechceme kávu zpracovanou promytou metodou.

Po sběru třešní se tyto třešně nijak nezpracovávají, ale rovnou se dají celé sušit buď na betonové plochy nebo na vyvýšené plochy, tzv. africké postele. Je velice nutné kávové třešně pravidelně otáčet, aby se sušily rovnoměrně a hlavně nezačaly hnít či plesnivět.
Je také nutné hlídat počasí, aby třešně nezmokly a zavčasu je případně schovat do sucha.

Sušení kávy také trvá déle, než když se káva zpracuje promytou metodou. Proto v zásadě naturálně zpracované kávy mívají vyšší cenu než promyté kávy.

Chuť káv zpracovaných naturální metodou

Narozdíl od promyté metody se do naturálně zpracovaných káv promítne chuť právě tohoto zpracování. Naturální kávy mívají často ovocnější tóny po bobulích, po dužině samotných kávových třešní, a exotickém ovoci jako je například mango či jahody. Pokud nejsou třešně dostatečně důkladně sledované a prohrabované, tak se mohou do zrna přenést i více fermentované tóny až do alkoholova. Před odesláním je tedy nutné kávu důsledně ochutnat a vytřídit špatné šarže.

Z naší nabídky můžete vyzkoušet například tuto naturální kávu, která bude co nevidět v prodeji (psáno 8. 9. 2023):

Etiopie Birbirsa

Honey (medová) metoda

Jde o metodu, která je něco mezi promytou metodou a naturální. Kávové třešni se opět sloupne slupka a částečně i dužina, ale už se nenechá fermentovat, ale naopak se dá sušit, kde také dochází k fermentaci, ale suché.

Pak rozlišujeme stupně fermentace u této metody a to barvami. Máme white (bílé) honey, yellow (žluté) honey, red (červené) honey, black (černé) honey a další. V zásadě čím tmavší barva, tím to značí delší sušení a tím pádem i fermentace.

Chuť káv zpracovaných naturální metodou

Opět jde o něco mezi mezi promytou a naturální kávou a to podle toho, jak dlouho byla káva fermentována. Čím tmavší barva, tím více ovocitých a fermentovaných tónů můžeme v kávě očekávat.

Z naší nabídky můžete vyzkoušet například tyto zajímavé kávy zpracované honey metodou:

Costa Rica Solis Cordero Brazílie Sao Silvestre
Costa Rica Solis Cordero Brazílie Sao Silvestre

Ostatní a experimentální metody

Káva a kávové třešně se zpracovávají také pomocí dalších metod, které buď chuť kávy „vylepší“ nebo zvýrazní určité tóny.

Jde například o prodloužení fermentace klidně i na 150 hodin a to díky odstranění vzduchu. Jde tedy o tzv. anaerobní zpracování. Tím se proces fermentace zpomalí a zrno má dostatek času natáhnout do sebe aromata z dužiny či dalších dodatečných přidaných látek.

Alternativně se místo odstranění vzduchu do fermentační nádrže přidá oxid uhličitý, který vzduch vytlačí, a v tomto případě se takové zpracování kávy nazývá jako karbonická macerace.

Během fermentace se někdy přidávají různé bakterie či enzymy, například mléčné, a tím se ještě více zvýrazní acidita v kávě.

Eventuelně při experimentálním zpracování kávy se někdy přidají vyloženě cizí chuti jako například sušená marakuja v případě kávy Kolumbie Maracuyá nebo sušené maliny či jahody. To jestli je takové „ochucování“ kávy v pořádku nebo ne je na zvážení každého z nás, rozhodně to kávu posouvá do jiného rozměru.

Z naší nabídky můžete vyzkoušet například tuto experimentálně zpracovanou kávu:

Skořicoví šneci z Kolumbie
Skořicoví šneci z Kolumbie - Dalia Gold edition

 

Jak vidíte, tak zpracování kávy je hodně rozmanité a ovlivní výslednou chuť kávy velice moc. Ostatně to je na tom to krásné. Je to podobné jako s vínem, můžete ho zkoušet rok od roku, zemi od země a vždy bude trošku jiné. Nikdy nuda!

Zdroje:

wikipedia

Cafe Altura

Druhy a odrůdy kávovníků – a záleží vůbec na nich?

Pokud se řekne druh či odrůda kávy, tak většina lidí vyjmenuje asi jen arabiku a robustu. Naštěstí je ten svět rozmanitější 

Nejznámějším druhem kávy je určitě arabika, o které se tvrdí, že zastupuje asi 70 % celosvětové produkce. Na zbylých cca 30% připadá robusta a zhruba procento zastupují ostatní kávové druhy.

Těmi jsou například liberica, stenophylla, excelso či eugenoides.

Robusta

Známá také pod jménem canephora. Pěstuje se v nižších nadmořských výškách, většinou kolem 0 metrů nad mořem. Nepotřebuje totiž dlouho dozrávat narozdíl od arabiky. Má totiž poměrně nevýrazný chuťový profil. Jedná se většinou o zemité tóny s chutí po oříščích a hořké čokoládě a má i díky vyššímu obsahu kofeinu také vyšší hořkost.

Pokud jsme nakousnuli kofein, tak robusta ze všech druhů kávy obsahuje nejvíce kofeinu. Udává se, že oproti arabice až dvojnásobek.

Robusta je velice oblíbená do kávových směsí, protože jim dodává intenzitu či “sílu” a dlouhotrvající cremu, protože má také nižší obsah tuků než arabika, které by cremu narušovaly.

My robustu máme v jediné kávě a tou je Dalia espresso, která obsahuje 10 % robusty z Vietnamu.

Arabika

Jde o nejrozšířenější druh kávovníku a také nejoblíbenější. Pěstuje se většinou v nadmořských výškách od 800 až do 2500 metrů nad mořem. Je to z toho důvodu, aby se zpomalilo zrání kávové třešně a ta do sebe natáhnula co nejvíce živin a rozvinula se tím také chuť.

Ve srovnání s robustou má méně kofeinu a také na první pohled vypadá jinak. Zrno je protáhlejší, není tak kulaté, a vnitřní prasklina je zahnutá narozdíl od praskliny přímé u robusty.

srovnání zrna arabiky a robusty
Srovnání zrna arabiky a robusty

Co je ovšem u arabiky také hodně zásadní, tak jsou její odrůdy. Těch jsou nyní desítky! Pokud vás to zajímá detailně, tak World Coffee Research Center zpracoval jejich katalog na adrese https://varieties.worldcoffeeresearch.org/varieties

Odrůdy arabiky

Velice rád srovnávám kávu s vínem, těch různých podobností jsou kvanta. Pokud si řekneme, že arabika je bílé víno a robusta červené, tak jednotlivé odrůdy u arabiky jsou pak ty známé odrůdy vína jako třeba sauvignon, chardonnay a další.

U arabiky je to velice podobné. Máme tu nejznámější a asi nejlepší odrůdy bourbon a typica pak mnoho dalších jako třeba SL28/SL34 nebo catuai, mundo novo, caturra a jiné.

Ještě je dobré odlišit odrůdy na varietaly a kultivary. Varietal je geneticky nezměněná původní odrůda a kultivar geneticky modifikovaná odrůda.

Arabiku totiž bohužel velice trápí plíseň nazvaná kávová rez, která už hodněkrát zdecimovala obrovské množství rostlin. Proto vznikají různé odolné kultivary, které mají být vůči ní rezistentní. Samozřejmě to není zadarmo a dochází ke kompromisům buď v chuti nebo výnosnosti.

Momentálně asi nejvíce ceněným varietalem či odrůdou je geisha (gesha), která každoročně trhá na aukci v Panamě rekordy v ceně za libru kávy. V roce 2022 se naturálně zpracovaná geisha s cupping score 96,5 prodala za 2000 dolarů za libru. To už je slušný masakr, ne? 

Nicméně ať už jde o geishu či caturru, každá odrůda se vyznačuje určitým chuťovým potenciálem, který pak jen podtrhne to, kde vyroste a jak bylo o rostlinu postaráno. Pokud tedy na sáčku, jako u nás, uvidíte, o jakou odrůdu jde, tak aspoň zhruba můžete tušit, jestli má káva potenciál či ne. Nutno vzít v potaz tedy ještě samozřejmě zpracování toho zrna, jestli promyté či jiné, ale to už je na jiný článek.

Pokud chcete vyzkoušet rozmanité druhy arabiky, tak vyzkoušejte třeba tyto, každá z nich je velice odlišná:

Brazílie Tres Pontas Rwanda Nyakizu Kolumbie Luz Marina
Brazílie Tres Pontas Rwanda Nyakizu Kolumbie Luz Marina

 

Další druhy kávovníků

Kromě arabiky a robusty existují ještě další poměrně zajímavé druhy kávovníků. Máme tu například druh stenophylla, která je odolnější vůči vyšším teplotám, ale rodí méně než arabika a robusta a není ani tak chuťově dobrý jako arabika. Vzhledem ke změně klimatu to ovšem brzy může být druh, který bude pro lidstvo velice důležitý, abychom byli vůbec schopni pít nějakou kávu.

Více detailů si můžete o stenophylle přečíst zde:
https://blogokave.sk/stenophylla-ako-nahrada-za-arabiku-spasi-svet-zabudnuty-druh-kavovnika/

 

Pak tu máme druh liberica, který ovšem chuťově připomíná nejvíce robustu, je tedy pro svět opět nezajímavý, vyznačuje se hořkou chutí a dřevitými tóny.

Jeden ovšem velice zajímavý druh je eugenoides. V posledních několika letech se opět objevuje na kávových soutěžích, i přesto, že není nově objevený. Je “matkou” arabiky, protože arabika vzniknula skřížením druhu eugenoides a robusty, kdy eugenoides má velice nízký obsah kofeinu a robusta pro změnu v porovnání s arabikou vysoký.

Eugenoides tedy díky velice nízkému obsahu kofeinu je také velice málo hořký, kofein totiž hořkost do kávy přináší. Na šampionátech tedy každého vždy velice okouzlí svou čistotou chuti a ovocnými tóny.

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kávovník_liberijský
https://mycoffeecup.de/en/arabica-or-robusta-which-variety-wins-in-comparison/